Wenatchee Velo Omnium - Road Race

Wenatchee, WA
May 15, 2011

Part of the Wenatchee Velo Omnium

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Junior Men A

Num Name Team
1 941 Keelan Christensen Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling

Junior Men B

Num Name Team
1 861 Theo Arden JL Velo Racing Team
2 863 Harrison Devine JL Velo Racing Team
3 864 Jake Harrop
DNF/DNS 865 Alex Watt jlvelo
DNF/DNS 805 Josh Mandoli Wenatchee Valley Velo

Junior Men C

Num Name Team
1 803 James Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
2 808 Luke Strahm Wenatchee Valley Velo/SMART Racing
3 812 Lucas Weyand Classic Cycles
4 806 Cole Paton SMART Racing
5 804 Keifer Livingstone dEVo
6 810 Patrick Tilly SMART Racing
7 801 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team
8 802 Tyler Daniel JL Velo Racing Team
9 809 Trey Thornton JL Velo Racing Team
10 862 Harry Brelsford Classic Cycles
11 807 Erik Philipson JL Velo Racing Team
DNF/DNS 811 Aaron Watt JL Velo Racing Team
DNF/DNS 805 Josh Mandoli Wenatchee Valley Velo

Junior Men D

Num Name Team
1 851 Mark Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
2 852 Jack Hale Wenatchee Valley Vello
3 855 Mitchell Thornton JL Velo Racing Team
4 856 Connor Tilly SMART Racing
5 854 Jake Strahm Wenatchee Valley Velo/SMART Racing
6 853 Sydney Pearson Team Coastal

Master Men A

Num Name Team
1 509 Matt Seeley Five Valley Velo
2 502 Todd Gallaher united finace
3 506 Robert Powell Garage Racing
4 504 Nikos Mills Garage Racing
5 503 Kevin Masterson Garage Racing
DNF/DNS 51 Ron Schmeer Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 501 Ryan W. Brown Chinook Cycling Club Tri-Cities
DNF/DNS 50 Mike Hainsworth Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 512 Doug Reid Second Ascent
DNF/DNS 508 Randy Salamon Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 47 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 505 Ryan Perlman Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 507 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 510 John Stambaugh Alki/Rubicon Racing

Master Men B

Num Name Team
1 774 John Weyhrich MBW Racing
2 602 Jim Clevenger RunningShoes.com
DNF/DNS 604 Todd Strahm Wenatchee Valley Velo/Arlberg Team Sports
DNF/DNS 601 James Beieler Fanatik Bike Co.
DNF/DNS 603 Taylor Pilant River City Red

Master Men C

Num Name Team
1 714 John Siok Baddlands Cycling Club
2 715 George Velazquez Arlberg Sports
3 705 Henry Hamby Baddlands Cycling Club
4 703 Chris Casey Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling
5 706 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
6 702 Ken Adkins Baddlands Cycling Club
7 701 David Acheson Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling
8 708 Randy Manion ByrneInvent
9 711 Michael Payne Old Town Bicycle
DNF/DNS 710 Christopher Nelson Old Town Bicycle
DNF/DNS 716 Jim Heilein
DNF/DNS 712 John Rodgers Old Town Bicycle
DNF/DNS 707 Joel K Jones Baddlands Cycling Club
DNF/DNS 709 Matt Molzan Old Town Bicycle
DNF/DNS 704 Mark Daniel JL Velo Racing Team
DNF/DNS 713 Brig Seidl Team Crutch

Master Men D

Num Name Team
1 757 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team
2 759 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
3 769 Lane Seeley FareStart p/b Cobalt Mortgage
4 768 Brent Schlangen Baddlands Cycling Club
5 771 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team
6 764 John Kodin Fanatik Bike Co.
7 756 Rick Benson ByrneInvent
8 755 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
9 758 Garth Ferber JL Velo Racing Team
10 753 Michael Austin ByrneInvent
11 767 Vince Nethery Wenatchee Valley Velo
12 772 Mark Underwood Old Town Bicycle
13 762 Gary Hocking Cycle U
14 766 Jd Little Branford Bike
15 775 Bill Whitlow
DNF/DNS 763 Barry Johnson JL Velo Racing Team
DNF/DNS 754 Larry Baker Old Town Bicycle
DNF/DNS 765 Paul Krebsbach JL Velo Racing Team
DNF/DNS 776 Robbin Goldfoos JL Velo Racing Team
DNF/DNS 760 Steve Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
DNF/DNS 751 eugene ALLWINE Baddlands Cycling Club
DNF/DNS 752 Greg Arden Apex Racing Team
DNF/DNS 761 Tom Hackleman Old Town Bicycle
DNF/DNS 770 Bill Serantoni Apex Racing Team
DNF/DNS 773 Ken Wilson Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
DNF/DNS 774 John Weyhrich MBW Racing

Men Cat 1-2

Num Name Team
1 48 Zach Garland Team H&R Block
2 18 Sam Johnson Team Exergy
3 27 Garrett McLeod Team H&R Block
4 40 Jason Thompson Garneau Evolution
5 30 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team
6 49 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team
7 1 Tim Abercrombie Garneau Evolution
8 12 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team
9 46 Coulter Young Rideokanogan.com
10 31 Craig Richey Cyclocross Racing.com/Blue Competition
11 37 Tyler Stearns Hagens Berman Cycling Team
12 8 Jordan Campbell Audi
13 34 Davis Shepherd Gregg's Trek Racing Team
14 42 Brian Williams Northern Rockies Cycling Team
15 2 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team
16 28 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team
17 25 Ted Martin Garneau Evolution
18 33 Sebastian Salas Team H&R Block
19 13 Marvin Guzman westwood cannondale p/b vision sprots
20 15 Brian Hitchcock Garage Racing
21 4 Mike Attie Second Ascent
22 21 Daniel Koski-Karrell Gregg's Trek Racing Team
DNF/DNS 29 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co.
DNF/DNS 41 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team
DNF/DNS 38 Russell Stevenson Gregg's Trek Racing Team
DNF/DNS 7 Eric Bennett Wonderful Pistachios Pro Cycling
DNF/DNS 17 Jeff Hoover Audi
DNF/DNS 20 Jason Kilmartin Rideokanogan.com
DNF/DNS 3 Dustin ANDREWS Team H&R Block
DNF/DNS 39 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage
DNF/DNS 5 Andrew BATES Garage Racing
DNF/DNS 10 Jordan Cheyne Team HandR Block
DNF/DNS 19 Justin KERR H&R Block
DNF/DNS 32 Mike Rothengatter Garneau Evolution
DNF/DNS 35 John Sindell Garage Racing
DNF/DNS 43 Steven Wilssens Bikesale,com
DNF/DNS 22 Colin Krebsbach Hammer Nutrition/CMG Racing Team
DNF/DNS 14 Kevin Hansen Second Ascent
DNF/DNS 6 Joe Baum Garage Racing
DNF/DNS 26 Dan MCDONALD Rideokanogan.com
DNF/DNS 9 Carlos Capela Rideokanogan.com
DNF/DNS 11 Kyle Farrell Garage Racing
DNF/DNS 16 David Holden Vertical Earth/TT1
DNF/DNS 23 Shannon Maris Bikesale,com
DNF/DNS 24 Boris Martin Rideokanogan.com
DNF/DNS 36 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 44 Maurice WORSFORD Rideokanogan.com
DNF/DNS 45 Chris WORSFORD Rideokanogan.com
DNF/DNS 47 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 50 Mike Hainsworth Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 51 Ron Schmeer Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 505 Ryan Perlman
DNF/DNS 507 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling Team

Men Cat 3

Num Name Team
1 209 Rusty Dodge Fanatik Bike Co.
2 238 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team
3 221 Max Oneal HSP
4 218 Jackson Long Hammer Nutrition/CMG Racing
5 207 Adam DE VOS Cycling BC
6 223 Erik Peterson RCR
7 210 Travis Monroe Hammer Nutrition/CMG Racing Team
8 227 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
9 213 Ian Gerrish NWCC-Dimensional
10 212 Bryan GALLANT Escape Velocity
11 233 Justin Vanhulle Second Ascent
12 216 Alan Jacob Spokane Rocket Velo
13 205 Morgan Coleman Garage Racing
14 206 Brian Dagnon Fanatik Bike Co.
15 222 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team
16 201 Ian Baldwin Fanatik Bike Co.
17 225 kolby preble Hammer Nutrition-CMG Racing
18 236 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
19 202 Jeff Beltramini NWCC-Dimensional
20 214 Ross Gilbert Old Town Bicycle
21 219 Darrell Manning Escape Velocity/dEVo
22 203 Dustin BRONS dEVo
23 226 Evan Siroky Tacoma Bike
24 211 Chris Ellis Fanatik Bike Co.
25 217 Fergus Lavelle Escape Velocity/dEVo
DNF/DNS 235 Alex Walker Old Town Bicycle
DNF/DNS 231 Brian Sullivan Audi
DNF/DNS 204 Ted Chauvin Audi
DNF/DNS 239 Josh Simpson Recycled Cycles Racing
DNF/DNS 232 Niels Thogersen Team Stanley
DNF/DNS 234 Mark Walker Rideokanogan.com
DNF/DNS 228 Erin Stansbury Second Ascent
DNF/DNS 220 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
DNF/DNS 200 Clinton Anderson JL Velo Racing Team
DNF/DNS 208 Ryan Denney NWCC/Deminsional
DNF/DNS 215 Kristopher Holden Vertical Earth
DNF/DNS 224 Taylor Pilant River City Red
DNF/DNS 229 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized
DNF/DNS 230 Simon Sterling Russ Hays
DNF/DNS 237 Jim Wood Alki/Rubicon Racing
DNF/DNS 240 Jeff Nettles
DNF/DNS 508 Randy Salamon

Men Cat 4

Num Name Team
1 343 Zachary RENWICK dEVo
2 331 Dave Johnson Atomic Racing
3 335 Chad NELSON Spokane Rocket Velo
4 359 Rich Ulrich
5 302 Jed Barden FareStart p/b Cobalt Mortgage
6 318 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage
7 338 Paul Noyes Recycled Cycles Racing
8 316 Chris Cumming Motofish Racing
9 340 Trevor PEARSON dEVo
10 337 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team
11 303 Matt Becker Old Town Bicycle
12 348 Morgan Simon Unattached
13 333 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
14 354 Bryan Urakawa ByrneInvent
15 339 Randy Opp Vertical Earth
16 355 Jason VanderSluis Arlberg Sports
17 309 Allen Butler Second Ascent
18 332 John Livingstone dEVo
19 350 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling
20 304 Travis Biechele Cycle U
21 313 Jason Connell Cycle U
22 320 Brett Gaspers Apex Racing Team
23 342 Roland RABIEN Tripleshot Cycling
24 314 Carsten Croff Second Ascent
25 301 Andrew Austin Old Town Bicycle
26 310 Aidan Caves Escape Velocity - dEVo
27 328 Gabriel Holmes Cycle U
28 352 Wilson Tran Escape Velocity - dEVo
29 329 Tristan Hughes dEVo
30 357 Tim Whiteaker FareStart p/b Cobalt Mortgage
31 334 Devon Moonie dEVo
32 305 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
33 327 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
34 315 Steve Cullen JL Velo Racing Team
DNF/DNS 311 Jason Cemanski Apex Racing Team
DNF/DNS 347 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing
DNF/DNS 346 Ed Rosenberg Second Ascent
DNF/DNS 322 Aaron Griffith JL Velo Racing Team
DNF/DNS 344 Evan Renwick J.L.Velo Racing Team
DNF/DNS 356 James Wells NWCC-Dimensional
DNF/DNS 321 Andrew Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
DNF/DNS 353 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling
DNF/DNS 323 Justin Haley Bikesale,com
DNF/DNS 341 Colby Plagge NWCC-Dimensional
DNF/DNS 358 David Yamamoto JL Velo Racing Team
DNF/DNS 312 Derek Churchyard Bikesale,com
DNF/DNS 325 Daniel Harris Forza Veloce
DNF/DNS 307 Ed Buoncore Fairbanks Cycle Club
DNF/DNS 300 James Anderson Audi
DNF/DNS 306 Darrel BROWN Chinook Cycling Club, Tri-Cities
DNF/DNS 308 Erik Busse Cucina Fresca Cycling Team
DNF/DNS 317 Cory Custer ByrneInvent
DNF/DNS 319 Steve Evans Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF/DNS 324 Ryan Hangman NWCC-Dimensional
DNF/DNS 326 Kurt Hartmaier Hagens Berman Cycling Team
DNF/DNS 330 Chris Johns Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF/DNS 336 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing
DNF/DNS 345 Randy Resch Tacoma Bike
DNF/DNS 349 Adam Stern Arrivee Endurance Sports
DNF/DNS 351 Peter Tang NWCC - Dimensional One

Men Cat 5

Num Name Team
1 463 Greg Sweney Motofish Racing
2 455 dana HARPER The Bike Hub
3 461 Cal Spranger Motofish Racing
4 460 Schuyler Smith Independent
5 466 Jonathan Sirois
6 458 Brandon Savini Unattached
7 454 Bruce HALE Arlberg Sports
8 464 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9 452 Coltin Sweeney Northern Rockies Orthopedics
10 451 Paul Blough Bikesale,com
DNF/DNS 465 Christopher Branch
DNF/DNS 456 Pat Harrington Bikesale,com
DNF/DNS 453 Glenn Fontelera Bikesale,com
DNF/DNS 452 Garrett Blough Bikesale,com
DNF/DNS 457 John Kercher Wenatchee
DNF/DNS 459 Dennis Schleder motofish

Women Cat 1-2

Num Name Team
1 108 Jessica Hannah Cycling BC
2 113 nik VOGLER Westwood Cycle/Cannondale
3 101 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team
4 112 Cathy Varland Cucina Fresca Cycling Team
5 110 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team
6 114 Jocelyn Setter Hagens Berman Cycling Team
7 111 Kari Studley Team Group Health
8 109 Elizabeth Nettles Hagens Berman Cycling Team
9 105 Christine Chang Keller Rohrback Cycling Team
10 104 Rachel Canning Local Ride Racing/Dr Vie Superfoods
11 103 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team
DNF/DNS 117 Suz Weldon Bikesale,com
DNF/DNS 106 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team
DNF/DNS 102 Allison Beall Team REP
DNF/DNS 118 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team
DNF/DNS 115 Carrie Eller Gregg's Trek Racing Team
DNF/DNS 107 Patricia DOWD Team REP

Women Cat 3

Num Name Team
1 554 Courtenay McFadden Cucina Fresca Cycling Team
2 555 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling
DNF/DNS 553 Kate Gracheck Team Kenda P/B Geargrinder
DNF/DNS 552 Sarah Barkley Chinook Cycling Club, Tri-Cities
DNF/DNS 556 Jamie Schoenborn Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF/DNS 557 Sara Youmans Peanut Butter & Co. Twenty12
DNF/DNS 558 Kelly Plese
DNF/DNS 551 Karen Armstrong EmdeSports.com/Fitness Fanatics

Women Cat 4

Num Name Team
1 405 Eryn Maris Bikesale,com
2 408 Lara Sirois
3 406 Kristen Walker Cycle U
4 401 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing
5 403 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling
6 402 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF/DNS 407 Adria Gundersen Wenatchee Valley Velo
DNF/DNS 404 Danyel Longmire Northern Rockies Cycling
DNF/DNS 409 Kristen Sblendorio