Tour of Walla Walla: Time Trial: Combined

WA
April 16, 2011

Part of the Time Trial

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Combined

Name Team Category Time
1 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team Men Cat 1-2 19:49.4
2 Morgan Schmitt UnitedHealthcare Pro Men Cat 1-2 20:00.6
3 Dave STEPHENS Garneau Evolution Men Cat 1-2 20:00.9
4 Dan Harm Keller Rohrback Cycling Team Men Cat 1-2 20:01.7
5 Daniel BECHTOLD Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 20:05.9
6 Chris Parrish Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 20:20.5
7 Todd Herriott HSP Men Cat 1-2 20:24.3
8 Shawn Ongers Audi Men Cat 1-2 20:25.7
9 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team Men Cat 1-2 20:30.4
10 Cyrus Kangarloo TopGear Men Cat 1-2 20:32.5
11 Sebastian Salas Team H&R Block Men Cat 1-2 20:35.5
12 Daniel Vasichek Northern Rockies Cycling Team Men Cat 1-2 20:38.4
13 Colin Gibson Lake WA Velo Men Cat 1-2 20:41.6
14 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 20:44.2
15 Craig Logan Trek Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 20:47.6
16 Brian Hitchcock Garage Racing Men Cat 1-2 20:48.5
17 Dave Vukets Trek Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 20:49.8
18 Kyle Farrell Garage Racing Men Cat 1-2 20:50.7
19 Sean Passage ByrneInvent Men Cat 1-2 20:52.0
20 Kristofer DAHL Team H&R Block Men Cat 1-2 20:52.3
21 Nigel ELLSAY Cycling BC Men Cat 3 20:53.4
22 Aaron OLSEN FFKR/SportsBaseOnlin Men Cat 1-2 20:55.0
23 Logan Owen Lake WA Velo Men Cat 1-2 20:59.0
24 Christopher Wingfield Lake WA Velo Men Cat 1-2 21:00.3
25 Jason Thompson Garneau Evolution Men Cat 1-2 21:03.8
26 Morgan Coleman Garage Racing Men Cat 3 21:04.4
27 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 21:05.1
28 Phil Elsasser Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 21:06.5
29 Adam Thuss Trek Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 21:06.9
30 Andrew BOONE Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 21:07.3
31 Mike Hone Audi Men Cat 1-2 21:09.3
32 Brendan TREACY Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 21:12.5
33 Paul BOURCIER Hutch's OIC Master 40+ Cat 1-4 21:16.0
34 Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling Team Men Cat 1-2 21:19.2
35 Mike SOHM Canyon Bicycles-Drap Men Cat 1-2 21:19.7
36 Ian Tubbs Audi Men Cat 1-2 21:20.9
37 Mike Rothengatter Cycling BC Men Cat 1-2 21:22.9
38 Davis Shepherd Puget Sound Cycling Club Men Cat 1-2 21:23.0
39 Kennett Peterson Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 21:23.6
40 Spencer Smitheman Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 21:27.5
41 David Zimbelman ZteaM Master 40+ Cat 1-4 21:28.4
42 John Sindell Garage Racing Men Cat 1-2 21:29.9
43 Emile DE ROSNAY Russ Hay's Men Cat 1-2 21:32.2
44 Daniel Farinha Firefighters Cycling Men Cat 1-2 21:32.5
45 Ted Martin Garneau Evolution Men Cat 1-2 21:33.5
46 Andy Goessling Firefighters Cycling Men Cat 1-2 21:34.1
47 Jason Bethel Garage Racing Men Cat 1-2 21:35.5
48 Dan MCDONALD Rideokanagan.com pb Norco Men Cat 1-2 21:36.4
49 Max Coleman Audi Men Cat 3 21:36.7
50 Jeff J Dunn FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 3 21:38.4
51 Steve Fisher Lake WA Velo Men Cat 1-2 21:38.5
52 Stephen Ushy Balance Point Racing Men Cat 3 21:39.6
53 Jake Turner Team Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 21:44.0
54 Phil Spencer Audi Men Cat 3 21:45.5
55 Max Oneal HSP Men Cat 3 21:45.8
56 Jim Holbrooks Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master 40+ Cat 1-4 21:46.4
57 Nathan Webber Hagens Berman Cycling Team Master 40+ Cat 1-4 21:49.7
58 Andrew BATES Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Men Cat 1-2 21:51.4
59 Taylor (T.J.) EISENHART FFKR/SportsBaseOnlin Men Cat 1-2 21:51.8
60 Tim Root Broken Spoke Cycling Master 40+ Cat 1-4 21:54.1
61 Chandler Leach Audi Master 40+ Cat 1-4 21:56.2
62 David Richter HSP Men Cat 1-2 21:58.5
63 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Men Cat 3 22:00.1
64 Greg Turpen Chinook Cycling Club of Yakima Master 40+ Cat 1-4 22:01.6
65 Josh Howard Team Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 22:02.6
66 Ryan Gist FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 3 22:04.5
67 Robb Floth Team Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 22:04.7
68 Mark MCCONNELL Synergy Racing Men Cat 3 22:05.5
69 Adam EDGERTON Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 22:07.0
70 Todd Gallaher United Finance Master 40+ Cat 1-4 22:07.6
71 Jordan DUNCAN Cycling BC Men Cat 3 22:07.9
72 David Fleischhauer HSP Men Cat 1-2 22:09.5
73 Rick Uhlrich Arlberg Sports Master 40+ Cat 1-4 22:09.8
74 Brian MARSH Grand Forks Cycling Master 40+ Cat 1-4 22:11.7
75 Scott GRAY Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 22:12.8
76 Brian Sullivan Audi Men Cat 3 22:14.6
77 Stephen Bedford Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 22:15.1
78 Tim Abercrombie Garneau Evolution Men Cat 1-2 22:15.2
79 Mark RAINER Glotman Simpson Men Cat 1-2 22:15.8
80 Alex Rosenast Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 22:16.1
81 Jeffrey WERNER Garneau Evolution Men Cat 1-2 22:17.0
82 Cody CANNING Trek Red Truck pb Mosaic Homes Men Cat 1-2 22:17.2
83 Alan Adams Lake WA Velo Men Cat 1-2 22:17.3
84 Sean Phillips SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 3 22:19.0
85 Colter YOUNG Cycling BC Men Cat 1-2 22:19.3
86 Joshua Tack Northern Rockies Cycling Team Men Cat 1-2 22:20.8
87 Matt Slater West End Bikes/Spe Master 40+ Cat 1-4 22:21.5
88 James Bender FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 1-2 22:21.6
89 Alistair Howard Garneau Evolution Men Cat 1-2 22:23.6
90 Adam DE VOS Cycling BC Men Cat 3 22:26.2
91 William LAUBERNDS Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 22:27.3
92 rand SHOAF Sunnyside Sports Men Cat 3 22:28.9
93 Ken LOUDER FFKR/SportsBaseOnlin Master 40+ Cat 1-4 22:30.6
94 Robert HOENE Team Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 22:31.3
95 Kevin Hansen Second Ascent Men Cat 1-2 22:31.6
96 Ted Chauvin Audi Men Cat 3 22:32.9
97 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master 40+ Cat 1-4 22:33.4
98 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. Men Cat 3 22:35.0
99 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. Men Cat 3 22:35.1
100 Todd Baumeister Cycle U Master 40+ Cat 1-4 22:35.2
101 Jason VanderSluis Arlberg Sports Men Cat 4 22:36.5
102 Zach Jones Garage Racing Men Cat 1-2 22:39.8
103 Jim Clevenger RunningShoes.com Master 40+ Cat 1-4 22:41.2
104 Christopher Dubois Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 22:42.6
105 James CAMERON Pro City Racing Men Cat 3 22:43.3
106 Anthony BRUGLIERA Kaladi Brosthers Men Cat 3 22:43.9
107 Mike Gaertner Vertical Earth Master 40+ Cat 1-4 22:45.8
108 Brett Walker Arrivee Endurance Sp Men Cat 1-2 22:46.0
109 Jordan Campbell Audi Men Cat 1-2 22:46.1
110 Joseph KAFKA Team Bobs-Bicycles.com Men Cat 1-2 22:46.8
111 Kris Holden Vertical Earth Men Cat 3 22:47.1
112 Nick Littman Lake WA Velo Men Cat 1-2 22:48.0
113 Alan Jacob Spokane Rocket Velo Men Cat 3 22:48.0
114 Gabriel Templeton FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 4 22:48.3
115 Kaler Marshall L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 22:49.7
116 Trevor PEARSON Men Cat 4 22:49.7
117 Daniel Quirk Veloce/Felt Master 40+ Cat 1-4 22:51.7
118 Cory WALLACE Kona Men Cat 1-2 22:52.3
119 Eric Odem Audi Men Cat 4 22:52.7
120 Logan Wetzel Second Ascent Men Cat 1-2 22:52.8
121 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 22:52.9
122 David Holden Vertical Earth/Team Type 1 Men Cat 1-2 22:53.1
123 James LARMER Westwood Cycle/Cannondale Men Cat 1-2 22:53.2
124 Aaron Shaw FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 1-2 22:56.3
125 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized Men Cat 3 22:56.4
126 Keith Jones Cycling BC Men Cat 1-2 22:56.6
127 Erik Spring Bikesale,com Men Cat 4 22:58.5
128 Alan Schmitz Lake WA Velo Men Cat 1-2 22:59.2
129 Nikos Mills Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 23:00.3
130 Nathan Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 3 23:01.3
131 Jeff Beltramini NWCC-Dimensional Men Cat 3 23:01.5
132 Boris Martin Men Cat 1-2 23:02.2
133 Mike Burdo Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 23:03.2
134 Galen Erickson Keller Rohrback Cycling Team Men Cat 1-2 23:03.8
135 Todd Strahm Arlberg Sports Master 40+ Cat 1-4 23:05.7
136 Jerry Long Vertical Earth/Team Type 1 Men Cat 1-2 23:06.8
137 Steve Sander Forza Veloce Men Cat 4 23:07.3
138 Scott Laliberte Westwood Cycle/Cannondale Men Cat 1-2 23:08.2
139 Annie EWART Trek Red Truck pb Mosaic Homes Women Cat 1-2 23:08.3
140 Luke St Clair Recycled Cycles Racing Men Cat 1-2 23:08.8
141 Steven Kusy Recycled Cycles Racing Men Cat 3 23:09.0
142 alexander CLEMENS Men Cat 3 23:09.3
143 Doug SMITH BendBroadband/WebCyc Master 40+ Cat 1-4 23:10.1
144 Denise RAMSDEN Team Juvederm Women Cat 1-2 23:11.4
145 Scott Inman Westwood Cycle/Cannondale Men Cat 1-2 23:11.8
146 alex WENTZ Team OR Presented by Men Cat 3 23:14.1
147 Michael Benno Veloce Racing Master 40+ Cat 1-4 23:17.0
148 Louis Paolella Bikesale,com Men Cat 4 23:17.7
149 Dustin BRONS dEVo Men Cat 3 23:17.7
150 John Kodin Fanatik Bike Co. Master 40+ Cat 1-4 23:17.8
151 Richard ALBROW Hutch's/Bend Dental/ Master 40+ Cat 1-4 23:18.2
152 Henri DE BOEVER Cycling BC Men Cat 3 23:18.3
153 mackenzie GARVIN Bowcycle/Cyclemeiste Men Cat 1-2 23:19.2
154 Scott Lenaburg Northern Rockies Cycling Master 40+ Cat 1-4 23:19.8
155 Jasmin GLAESSER Cycling BC Women Cat 1-2 23:20.1
156 Tom Wick Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 23:20.2
157 RC Rogers Master 40+ Cat 1-4 23:21.7
158 Guy Tucker FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 3 23:22.1
159 Joe Holmes Hagens Berman Cycling Team Master 40+ Cat 1-4 23:22.5
160 David Gerth Garneau Evolution Men Cat 1-2 23:22.6
161 Phelan Kostur Team OR Men Cat 3 23:23.1
162 Allison Beall Team REP Women Cat 1-2 23:23.3
163 Jason Cemanski Apex Racing Team Men Cat 5 23:24.2
164 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 23:24.4
165 Geordie MORRISON Cycling BC Men Cat 3 23:26.0
166 Doug Krumpelman Vertical Earth Master 40+ Cat 1-4 23:26.2
167 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 23:27.9
168 william MCDONALD Men Cat 5 23:29.4
169 Matthew Oseto Audi Master 40+ Cat 1-4 23:29.7
170 Robert Seeley Vertical Earth Men Cat 3 23:30.3
171 Jeff Hoover Audi Men Cat 3 23:30.7
172 dj MANNING dEVo Men Cat 3 23:30.8
173 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing Men Cat 4 23:31.3
174 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 23:31.3
175 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 4 23:32.5
176 Zac Strode Team OR pb Laurelwoo Men Cat 3 23:32.7
177 Matthew BEETER Lactic Acid Cycling Men Cat 3 23:33.8
178 Robert Powell Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 23:34.8
179 Eric Knapp NWCC -dimensional Master 40+ Cat 1-4 23:36.2
180 Dirk COWLEY FFKR/SportsBaseOnlin Master 40+ Cat 1-4 23:37.9
181 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 23:39.5
182 Armando AGUILLAR Firefighters Cycling Men Cat 1-2 23:39.9
183 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 23:40.5
184 Suz Weldon Bikesale,com Women Cat 1-2 23:40.8
185 Richard Machhein Local Ride Racing Men Cat 1-2 23:41.7
186 Jurgen FENNERL Master 40+ Cat 1-4 23:42.3
187 Devan McClelland Cycling BC Men Cat 3 23:42.3
188 Micheal Gordon Audi Men Cat 3 23:42.7
189 Tyler Smith Northern Rockies Ort Men Cat 3 23:43.6
190 Tom Cole Chinook Cycling Club of Yakima Master 40+ Cat 1-4 23:43.8
191 Erich Alonzo Apex Racing Team Men Cat 4 23:44.0
192 Jason MILLS Great Northern Cycle Men Cat 3 23:44.3
193 Darrel BROWN Men Cat 5 23:45.2
194 Kevin Masterson Garage Racing Master 40+ Cat 1-4 23:45.8
195 Benjamin MONAGHAN Team Bobs-Bicycles.c Men Cat 3 23:46.2
196 Tony Routley Master 40+ Cat 1-4 23:46.7
197 Tim Farrell Men Cat 4 23:48.4
198 Jessica Hannah Cycling BC Women Cat 1-2 23:51.9
199 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team Men Cat 4 23:52.5
200 Pepper HARLTON Women Cat 1-2 23:52.8
201 Kristine Brynjolfson Trek Red Truck pb Mosaic Homes Women Cat 1-2 23:56.4
202 Josh Simpson Recycled Cycles Racing Men Cat 3 23:59.4
203 Bruce Johnson Two Wheeler/Specialized Men Cat 3 24:00.2
204 Charles STEARNS Bobs Bicycles Master 40+ Cat 1-4 24:00.6
205 Jenni Gaertner Team REP Women Cat 1-2 24:03.8
206 Gabriel Holmes Cycle U Men Cat 5 24:04.2
207 Conor Klupar Rad Racing NW/HB Men Cat 3 24:05.9
208 Todd Davis Audi Master 40+ Cat 1-4 24:07.7
209 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team Women Cat 3 24:10.2
210 Bryan Urakawa ByrneInvent Men Cat 5 24:11.6
211 David Clark FFCA Men Cat 4 24:12.0
212 Morgan Johnson The Bike Hub Men Cat 5 24:13.9
213 Javin Berg Men Cat 5 24:14.6
214 Stephanie Peters Keller Rohrback Cycling Team Women Cat 1-2 24:15.0
215 Jocelyn Setter Hagens Berman Cycling Team Women Cat 1-2 24:15.2
216 Armando Pagaza Firefighters Cycling Men Cat 1-2 24:15.3
217 Michael Spring Bikesale,com Men Cat 3 24:15.5
218 James Anderson Audi Men Cat 4 24:15.6
219 Erik Ruggeri Sun Valley Road & DI Master 40+ Cat 1-4 24:15.7
220 Jared Russell Two Wheeler Men Cat 3 24:16.7
221 sloane ANDERSON ProAir/HFA Men Cat 1-2 24:17.1
222 Chris Ellis Men Cat 3 24:17.4
223 Nickolas SMITH Therapeutic Associat Men Cat 4 24:17.6
224 Cameron York Two Wheeler Men Cat 3 24:17.6
225 Jesse KROLL Look Save a Life Men Cat 4 24:17.7
226 Roger Honz Apex Racing Team Master 40+ Cat 1-4 24:18.0
227 Pete Banko Master 40+ Cat 1-4 24:18.1
228 Joseph Skokan Bikesale,com Men Cat 3 24:18.2
229 Heather Albert Team REP Women Cat 1-2 24:18.9
230 Adam Kaufman Recycled Cycles Racing Men Cat 3 24:19.4
231 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Women Cat 1-2 24:19.7
232 Randy Opp Vertical Earth Men Cat 4 24:20.0
233 Morgan Simon Men Cat 5 24:20.6
234 Anne Gerard Bikesale,com Women Cat 3 24:20.8
235 Theo Propst Forza Veloce Men Cat 4 24:22.2
236 Wilson Tran Escape Velocity - dE Men Cat 4 24:23.4
237 Tim Whiteaker FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 4 24:24.0
238 Cheryl Thonney Team REP Women Cat 1-2 24:25.9
239 Quinn MOBERG Men Cat 3 24:26.4
240 Bill Serantoni Apex Racing Team Master 40+ Cat 1-4 24:27.1
241 Moriah Jo MACGREGOR Jevederm-Specialized Women Cat 1-2 24:27.2
242 Tamara Bessette Northern Rockies Cycling Team Women Cat 1-2 24:28.3
243 Shaun Morgen Forza Veloce Men Cat 4 24:30.3
244 Chris Swan Team OR pb Laurelwood Brewing Men Cat 1-2 24:32.0
245 Cory Custer ByrneInvent Master 40+ Cat 1-4 24:32.3
246 Jason Cameron Men Cat 4 24:32.4
247 Jesse Ayotte EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4 24:34.0
248 Jason Kilmartin Rideokanagan.com pb Norco Men Cat 1-2 24:34.1
249 Dyame Lemming Second Ascent Men Cat 4 24:35.3
250 Mark Walker Rideokanagon.com pb Master 40+ Cat 1-4 24:36.9
251 Adam KLINGENBER Unattached Men Cat 5 24:37.0
252 Sarah Barkley Women Cat 4 24:37.3
253 Evan Siroky Tacoma Bike Men Cat 3 24:37.4
254 Chris Eagon Audi Men Cat 3 24:37.4
255 Brandon BORTH L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4 24:38.5
256 Ryan Iddings Audi Men Cat 1-2 24:39.0
257 Brian Venable Audi Men Cat 1-2 24:39.0
258 Bryan Reichert Men Cat 4 24:40.1
259 todd LANG Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4 24:40.4
260 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 24:41.0
261 Rob ANGELO Therapeutic Associat Men Cat 3 24:42.0
262 Dan Doran JL Velo Racing Team Men Cat 3 24:42.4
263 Katy CURTIS CMC/Cyclemeisters Women Cat 1-2 24:43.9
264 Cris HALEY Master 40+ Cat 1-4 24:44.3
265 Zach HEATH Men Cat 4 24:45.1
266 Aaron Griffith JL Velo Racing Team Men Cat 4 24:45.4
267 Zachary RENWICK dEVo Men Cat 4 24:45.7
268 Simon PENDLETON Whitman College Men Cat 4 24:46.0
269 Matt EWONUS Balance Point Racing Men Cat 4 24:47.1
270 eugene ALLWINE Master 40+ Cat 1-4 24:49.3
271 Will Teal Men Cat 4 24:50.8
272 Rick Mattis Two Wheeler/Specialized Men Cat 3 24:55.3
273 dana HARPER The Bike Hub Men Cat 5 24:55.4
274 Erin Stansbury Second Ascent Men Cat 3 24:57.1
275 jeffrey DOYLE Cycling BC Men Cat 3 24:57.2
276 Pete Colbeck ByrneInvent Master 40+ Cat 1-4 24:57.6
277 Alexander EMRIE Whitman College Men Cat 4 24:57.8
278 Steve Owens FareStart p/b Cobalt Mortgage Men Cat 3 24:58.9
279 Paul Noyes Men Cat 4 25:02.6
280 Carrie Eller Gregg's Trek Racing Team Women Cat 1-2 25:04.1
281 Jeff M Dunn SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 4 25:05.8
282 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling Team Women Cat 3 25:08.2
283 Roland RABIEN Triple Shot Cycling Men Cat 4 25:08.2
284 David HANCOCK Whitman College Men Cat 4 25:09.7
285 Joshua PHILLIPS Northern Rockies Cyc Men Cat 3 25:11.7
286 Matt Mikul Recycled Cycles Racing Men Cat 3 25:15.0
287 Matthew MORGAN1 Look! Save a Life Men Cat 4 25:15.7
288 Wayne Brown Men Cat 4 25:18.3
289 Daniel Filonowich Branford Bike Men Cat 4 25:18.8
290 Nick Adsero Recycled Cycles Racing Men Cat 3 25:18.8
291 Eric Biermann Viking Sport Seattle/Zoka Men Cat 4 25:20.4
292 Lindsy Campbell Northern Rockies Cycling Team Women Cat 1-2 25:22.2
293 Michael Sanderson Bikesale,com Men Cat 4 25:23.4
294 Rick Benson ByrneInvent Master 40+ Cat 1-4 25:24.5
295 Mark A Thompson Men Cat 4 25:25.4
296 Mike MANGINI Vertical Earth Men Cat 5 25:27.1
297 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 4 25:28.9
298 Charles Stanger L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 25:29.6
299 Derek Churchyard Bikesale,com Men Cat 4 25:30.4
300 David NELSON Men Cat 4 25:32.2
301 Jessica Sterner Team REP Women Cat 4 25:32.4
302 Daniel Caputo Breakaway Racing Men Cat 4 25:33.1
303 Steve Evans Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4 25:33.5
304 Jeremy WEINMAN Men Cat 5 25:33.6
305 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 25:35.9
306 nik VOGLER Westwood Cycle/Cannondale Women Cat 1-2 25:37.0
307 josip BELAVIC Men Cat 5 25:37.3
308 Robert Evans JL Velo Racing Team Men Cat 4 25:37.9
309 Marcus Nedelmann Apex Racing Team Master 40+ Cat 1-4 25:38.9
310 Kyle Mattson Audi Men Cat 4 25:39.1
311 Lindsay Felker Hagens Berman Cycling Team Women Cat 4 25:40.1
312 Elizabeth Nettles Hagens Berman Cycling Team Women Cat 1-2 25:42.1
313 Suzie Kauper IJM.org Women Cat 3 25:43.4
314 Kurt Friederich L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 25:44.3
315 Fergus Lavelle Men Cat 3 25:44.3
316 steve SCHWAEBER Veloce Racing Master 40+ Cat 1-4 25:44.5
317 Justin Calvo SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 4 25:45.0
318 Don Miller Corpore Sano/Viking Men Cat 4 25:45.4
319 Frank Phipps Grand Forks Cycling Master 40+ Cat 1-4 25:47.1
320 Mark Knokey Vertical Earth Master 40+ Cat 1-4 25:50.2
321 Wayne Pignolete Vertical Earth Master 40+ Cat 1-4 25:50.4
322 Samuel Park Men Cat 4 25:50.9
323 Chelsea Momany Whitman College Women Cat 3 25:51.0
324 Jim Williamson Two Wheeler/Specialized Men Cat 3 25:51.4
325 Ivy Audrain Women Cat 3 25:52.0
326 Michelle Kautzmann Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Women Cat 3 25:52.7
327 Bradlee Haley Men Cat 4 25:53.7
328 Courtenay McFadden Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 3 25:54.4
329 Kile McArdle Forza Veloce Men Cat 4 25:54.8
330 Kyle Smith The Bike Hub Men Cat 5 25:56.0
331 Vu Nguyen SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 4 25:56.1
332 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling Men Cat 4 25:56.6
333 Jeff Nettles Men Cat 3 25:57.5
334 Eloise Zimbelman Whitman College Women Cat 3 25:57.5
335 Tannille STICKLEY Women Cat 3 25:58.1
336 Patricia DOWD Team REP Women Cat 1-2 25:59.9
337 Amara Boursaw Gregg's Trek Racing Team Women Cat 1-2 26:01.7
338 Charles Gardiner motofish Men Cat 4 26:01.8
339 Jennifer Hamilton Bikesale,com Women Cat 3 26:04.2
340 Chase MARTIN Men Cat 5 26:04.4
341 Mary RAMOS Bend Bike N Sport Women Cat 3 26:05.5
342 Rachel Hoar Whitman College Women Cat 3 26:05.5
343 Clive Pursehouse Motofish Racing Men Cat 5 26:05.8
344 Curt DuPuis Vertical Earth Men Cat 4 26:07.2
345 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 26:07.3
346 Cristopher LUCAS Arrivee/Pilgrim's Market Men Cat 4 26:08.4
347 Jenny Lehmann Cycling BC Women Cat 1-2 26:10.2
348 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 3 26:12.7
349 Jay BARLOW Whitman College Men Cat 5 26:12.8
350 Jim Heinlein Men Cat 4 26:13.4
351 Tawnie MCDONALD Women Cat 3 26:13.7
352 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 26:14.0
353 Pete Gomez Chinook Cycling Club of Yakima Master 40+ Cat 1-4 26:14.2
354 LB Kregenow Team Group Health Women Cat 4 26:18.2
355 Jason Land ByrneInvent Men Cat 5 26:20.0
356 Kelly Plese Gregg's Trek Racing Team Women Cat 3 26:20.9
357 Jenny Dallas Bikesale,com Women Cat 3 26:22.1
358 Chris Anderson Forza Veloce Men Cat 4 26:22.6
359 Jesse Opp Gregg's Trek Racing Team Women Cat 3 26:23.4
360 james BURKMAN Men Cat 5 26:23.6
361 Rachel Canning Local Ride/Dr Vie Women Cat 1-2 26:24.8
362 Cary SCHWARZ BMC Total Care Women Cat 3 26:26.9
363 Sarah Charlesworth Seattle Super Squadr Women Cat 3 26:29.8
364 John WHITING Whitman College Men Cat 5 26:32.7
365 Robinson HOWELL Men Cat 5 26:37.7
366 Darren HOWARD Broken Spoke Cycling Men Cat 4 26:38.3
367 Shoshauna Laxson Trek Red Truck pb Mosaic Homes Women Cat 1-2 26:39.7
368 alex NELSON Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 5 26:41.7
369 Andrew MCKINLAY Master 40+ Cat 1-4 26:42.2
370 Jeff JONES Men Cat 5 26:42.3
371 Rich Sherwood Master 40+ Cat 1-4 26:46.6
372 Jennifer Schulz Fresh Air Concept/Ba Women Cat 1-2 26:47.0
373 Matthew Halloran Two Wheeler/Specialized Men Cat 4 26:49.8
374 Drew SCHLIEDER Baddlands Cycling Club Men Cat 4 26:54.5
375 Roxanne Pierson Whitman College Women Cat 3 26:57.7
376 Robert Sebastian Master 40+ Cat 1-4 26:57.9
377 Theresa Harding Seattle/Starbucks Women Cat 4 26:59.5
378 rip hale Men Cat 5 27:04.1
379 Kyle Desomber L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 27:06.3
380 Alfonso Lopez Men Cat 5 27:11.0
381 Troy Blood Vertical Earth Men Cat 5 27:11.7
382 Felix Espana Audi Men Cat 4 27:11.9
383 Dan ELSOM Unattached Men Cat 5 27:14.3
384 Timothy DUNN Men Cat 5 27:16.2
385 Quentin Pounder Two Wheeler/Specialized Men Cat 5 27:16.3
386 David Castor Viking Sport Seattle/Zoka Men Cat 4 27:17.5
387 Irena Netik Bikesale,com Women Cat 3 27:17.9
388 Chris Johns Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 5 27:20.7
389 Christina Solheim Gregg's Trek Racing Team Women Cat 3 27:24.7
390 Laura Chang Bikesale,com Women Cat 3 27:27.4
391 Johanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 3 27:29.9
392 Tim Hickock Audi Men Cat 5 27:35.7
393 Jenny KROLL Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 27:36.3
394 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 27:42.7
395 Lisa Coyne Women Cat 4 27:46.0
396 Tina Wang SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 27:46.0
397 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 27:46.1
398 Bruce HALE Men Cat 5 27:48.0
399 Terence AuYeung Audi Men Cat 4 27:48.7
400 Rebecca Carew Hagens Berman Cycling Team Women Cat 3 27:49.6
401 Pam Massey Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 3 27:58.4
402 Monica NELSON Women Cat 3 28:04.8
403 Christine Slater DuPuis Team REP Women Cat 4 28:09.1
404 Bill Bialozor L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 28:17.6
405 Laura Budac Women Cat 4 28:30.1
406 Sara Laliberte Westwood Cycle/Cannondale Women Cat 1-2 28:34.8
407 Dan Harris Men Cat 4 28:35.0
408 Paul Bishop Men Cat 5 28:44.3
409 Rachel GEITER Whitman College Women Cat 4 28:47.1
410 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 28:47.7
411 Tracy Martin Team Group Health Women Cat 4 28:48.6
412 Stephanie CHASE Upper Echelon Fitness Women Cat 3 28:53.3
413 Tina Ziegler Cycle U Women Cat 4 28:55.9
414 Mike MURRAY Men Cat 5 28:59.3
415 AnneMarije Rook Team Group Health Women Cat 4 29:06.1
416 Eva Kness Bikesale,com Women Cat 4 29:06.7
417 Luke OGDEN Whitman College Men Cat 5 29:06.9
418 Aurora BOWERS Whitman College Women Cat 4 29:15.5
419 Keith BRYANT Broken Spoke Cycling Men Cat 5 29:18.4
420 Tom Allum The Bike Hub Men Cat 5 29:23.6
421 Tom Schroeder Hagens Berman Cycling Team Men Cat 5 29:26.4
422 Phillip Love Firefighters Cycling Men Cat 4 29:30.2
423 Steven Ginsberg Bikesale,com Men Cat 4 29:32.6
424 Cynthia Freed motofish Women Cat 4 29:40.5
425 Carrie REINHART Whitman College Women Cat 4 29:42.6
426 Ian Colville Second Ascent Men Cat 5 30:03.3
427 Whitney Anderson Women Cat 4 30:04.5
428 Dale Hoffman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 30:11.8
429 John-Paul AUSTRING Men Cat 5 30:19.2
430 Melinda Burdo COGnatives Women Cat 4 30:19.5
431 Jacqueline POST Women Cat 4 30:34.3
432 Eileen Kutscha Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 30:34.4
433 Meghan Pinch SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 30:38.9
434 Jesus Mendoza L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 5 30:41.8
435 Abby Calvo SCCA/Starbucks Cycling Women Cat 4 30:41.9
436 Katelin Benson Hagens Berman Cycling Team Women Cat 4 31:46.3
437 Brian DEVLIN Men Cat 5 32:06.8
438 Ed Buoncore Fairbanks Cycle Club Men Cat 4 32:52.9
439 Jason Connell Men Cat 4 41:22.4