Wenatchee Velo Omnium - Overall

Wenatchee, WA
May 15, 2011

Part of the Wenatchee Velo Omnium

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Junior Men A

Num Name Team Points
1 941 Keelan Christensen Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling 35

Junior Men B

Num Name Team Points
1 861 Theo Arden JL Velo Racing Team 47
2 863 Harrison Devine JL Velo Racing Team 44
3 864 Jake Harrop 35
4 865 Alex Watt jlvelo 16
5 805 Josh Mandoli Wenatchee Valley Velo

Junior Men C

Num Name Team Points
1 812 Lucas Weyand Classic Cycles 45
2 806 Cole Paton SMART Racing 37
3 808 Luke Strahm Wenatchee Valley Velo/SMART Racing 37
4 803 James Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts 31
5 804 Keifer Livingstone dEVo 27
6 802 Tyler Daniel JL Velo Racing Team 19
7 810 Patrick Tilly SMART Racing 16
8 801 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team 16
9 809 Trey Thornton JL Velo Racing Team 12
10 862 Harry Brelsford Classic Cycles 8
11 807 Erik Philipson JL Velo Racing Team 5
12 811 Aaron Watt JL Velo Racing Team
13 805 Josh Mandoli Wenatchee Valley Velo

Junior Men D

Num Name Team Points
1 851 Mark Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts 50
2 852 Jack Hale Wenatchee Valley Vello 41
3 855 Mitchell Thornton JL Velo Racing Team 35
4 856 Connor Tilly SMART Racing 29
5 854 Jake Strahm Wenatchee Valley Velo/SMART Racing 23
6 853 Sydney Pearson Team Coastal 20

Master Men A

Num Name Team Points
1 509 Matt Seeley Five Valley Velo 43
2 502 Todd Gallaher united finace 39
3 506 Robert Powell Garage Racing 37
4 504 Nikos Mills Garage Racing 25
5 503 Kevin Masterson Garage Racing 18
6 51 Ron Schmeer Keller Rohrback Cycling Team 15
7 501 Ryan W. Brown Chinook Cycling Club Tri-Cities 8
8 50 Mike Hainsworth Keller Rohrback Cycling Team 5
9 512 Doug Reid Second Ascent 4
10 508 Randy Salamon Keller Rohrback Cycling Team 3
11 47 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team 1
12 505 Ryan Perlman Keller Rohrback Cycling Team
13 507 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling Team
14 510 John Stambaugh Alki/Rubicon Racing

Master Men B

Num Name Team Points
1 774 John Weyhrich MBW Racing 45
2 602 Jim Clevenger RunningShoes.com 44
3 604 Todd Strahm Wenatchee Valley Velo/Arlberg Team Sports 22
4 601 James Beieler Fanatik Bike Co. 14
5 603 Taylor Pilant River City Red 8

Master Men C

Num Name Team Points
1 714 John Siok Baddlands Cycling Club 45
2 715 George Velazquez Arlberg Sports 44
3 705 Henry Hamby Baddlands Cycling Club 20
4 706 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 19
5 710 Christopher Nelson Old Town Bicycle 18
6 701 David Acheson Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling 18
7 708 Randy Manion ByrneInvent 18
8 702 Ken Adkins Baddlands Cycling Club 15
9 703 Chris Casey Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling 13
10 716 Jim Heilein 12
11 711 Michael Payne Old Town Bicycle 9
12 712 John Rodgers Old Town Bicycle 8
13 707 Joel K Jones Baddlands Cycling Club 2
14 709 Matt Molzan Old Town Bicycle 1
15 704 Mark Daniel JL Velo Racing Team
15 713 Brig Seidl Team Crutch

Master Men D

Num Name Team Points
1 759 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 44
2 769 Lane Seeley FareStart p/b Cobalt Mortgage 42
3 764 John Kodin Fanatik Bike Co. 24
4 768 Brent Schlangen Baddlands Cycling Club 24
5 758 Garth Ferber JL Velo Racing Team 21
6 757 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team 20
7 771 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team 17
8 756 Rick Benson ByrneInvent 14
9 767 Vince Nethery Wenatchee Valley Velo 10
10 763 Barry Johnson JL Velo Racing Team 8
11 766 Jd Little Branford Bike 8
12 755 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers 8
13 753 Michael Austin ByrneInvent 6
14 762 Gary Hocking Cycle U 5
15 772 Mark Underwood Old Town Bicycle 5
16 754 Larry Baker Old Town Bicycle 3
17 765 Paul Krebsbach JL Velo Racing Team 2
18 776 Robbin Goldfoos JL Velo Racing Team 1
19 775 Bill Whitlow 1
20 760 Steve Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
21 751 eugene ALLWINE Baddlands Cycling Club
21 752 Greg Arden Apex Racing Team
21 761 Tom Hackleman Old Town Bicycle
21 770 Bill Serantoni Apex Racing Team
21 773 Ken Wilson Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
21 774 John Weyhrich MBW Racing

Men Cat 1-2

Num Name Team Points
1 18 Sam Johnson Team Exergy 32
2 27 Garrett McLeod Team H&R Block 28
3 48 Zach Garland Team H&R Block 26
4 40 Jason Thompson Garneau Evolution 22
5 1 Tim Abercrombie Garneau Evolution 21
6 42 Brian Williams Northern Rockies Cycling Team 17
7 31 Craig Richey Cyclocross Racing.com/Blue Competition 15
8 29 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. 13
9 41 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 12
10 49 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team 12
11 30 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team 11
12 38 Russell Stevenson Gregg's Trek Racing Team 8
13 12 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team 8
14 46 Coulter Young Rideokanogan.com 7
15 33 Sebastian Salas Team H&R Block 6
16 15 Brian Hitchcock Garage Racing 5
17 37 Tyler Stearns Hagens Berman Cycling Team 5
18 13 Marvin Guzman westwood cannondale p/b vision sprots 4
19 8 Jordan Campbell Audi 4
20 34 Davis Shepherd Gregg's Trek Racing Team 3
21 7 Eric Bennett Wonderful Pistachios Pro Cycling 2
22 17 Jeff Hoover Audi 1
23 2 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team 1
24 20 Jason Kilmartin Rideokanogan.com
25 3 Dustin ANDREWS Team H&R Block
26 39 Alex Telitsine FareStart p/b Cobalt Mortgage
27 5 Andrew BATES Garage Racing
28 10 Jordan Cheyne Team HandR Block
29 28 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team
30 19 Justin KERR H&R Block
31 25 Ted Martin Garneau Evolution
32 4 Mike Attie Second Ascent
33 21 Daniel Koski-Karrell Gregg's Trek Racing Team
34 32 Mike Rothengatter Garneau Evolution
35 35 John Sindell Garage Racing
36 43 Steven Wilssens Bikesale,com
37 22 Colin Krebsbach Hammer Nutrition/CMG Racing Team
38 14 Kevin Hansen Second Ascent
39 6 Joe Baum Garage Racing
40 26 Dan MCDONALD Rideokanogan.com
41 9 Carlos Capela Rideokanogan.com
42 11 Kyle Farrell Garage Racing
43 16 David Holden Vertical Earth/TT1
43 23 Shannon Maris Bikesale,com
43 24 Boris Martin Rideokanogan.com
43 36 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team
43 44 Maurice WORSFORD Rideokanogan.com
43 45 Chris WORSFORD Rideokanogan.com
43 47 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team
43 50 Mike Hainsworth Keller Rohrback Cycling Team
43 51 Ron Schmeer Keller Rohrback Cycling Team
43 505 Ryan Perlman
43 507 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling Team

Men Cat 3

Num Name Team Points
1 218 Jackson Long Hammer Nutrition/CMG Racing 28
2 221 Max Oneal HSP 27
3 207 Adam DE VOS Cycling BC 26
4 210 Travis Monroe Hammer Nutrition/CMG Racing Team 26
5 238 Nick Zylkowski Hagens Berman Cycling Team 23
6 209 Rusty Dodge Fanatik Bike Co. 21
7 213 Ian Gerrish NWCC-Dimensional 19
8 235 Alex Walker Old Town Bicycle 15
9 201 Ian Baldwin Fanatik Bike Co. 10
10 223 Erik Peterson RCR 10
11 227 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 10
12 231 Brian Sullivan Audi 9
13 203 Dustin BRONS dEVo 8
14 212 Bryan GALLANT Escape Velocity 6
15 233 Justin Vanhulle Second Ascent 5
16 204 Ted Chauvin Audi 4
17 216 Alan Jacob Spokane Rocket Velo 4
18 226 Evan Siroky Tacoma Bike 3
19 205 Morgan Coleman Garage Racing 3
20 217 Fergus Lavelle Escape Velocity/dEVo 2
21 206 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. 2
22 219 Darrell Manning Escape Velocity/dEVo 1
23 222 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 1
24 202 Jeff Beltramini NWCC-Dimensional
25 225 kolby preble Hammer Nutrition-CMG Racing
26 239 Josh Simpson Recycled Cycles Racing
27 236 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
28 232 Niels Thogersen Team Stanley
29 214 Ross Gilbert Old Town Bicycle
30 234 Mark Walker Rideokanogan.com
31 211 Chris Ellis Fanatik Bike Co.
32 228 Erin Stansbury Second Ascent
33 220 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
34 200 Clinton Anderson JL Velo Racing Team
34 208 Ryan Denney NWCC/Deminsional
34 215 Kristopher Holden Vertical Earth
34 224 Taylor Pilant River City Red
34 229 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized
34 230 Simon Sterling Russ Hays
34 237 Jim Wood Alki/Rubicon Racing
34 240 Jeff Nettles
34 508 Randy Salamon

Men Cat 4

Num Name Team Points
1 359 Rich Ulrich 40
2 340 Trevor PEARSON dEVo 28
3 343 Zachary RENWICK dEVo 26
4 316 Chris Cumming Motofish Racing 20
5 335 Chad NELSON Spokane Rocket Velo 19
6 331 Dave Johnson Atomic Racing 17
7 302 Jed Barden FareStart p/b Cobalt Mortgage 16
8 355 Jason VanderSluis Arlberg Sports 15
9 318 Andrew Eisen FareStart p/b Cobalt Mortgage 15
10 311 Jason Cemanski Apex Racing Team 14
11 338 Paul Noyes Recycled Cycles Racing 9
12 304 Travis Biechele Cycle U 8
13 310 Aidan Caves Escape Velocity - dEVo 8
14 333 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 6
15 337 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team 6
16 303 Matt Becker Old Town Bicycle 5
17 348 Morgan Simon Unattached 4
18 332 John Livingstone dEVo 3
19 354 Bryan Urakawa ByrneInvent 2
20 313 Jason Connell Cycle U 1
21 339 Randy Opp Vertical Earth 1
22 347 Ian Schmidt Recycled Cycles Racing
23 315 Steve Cullen JL Velo Racing Team
24 320 Brett Gaspers Apex Racing Team
25 342 Roland RABIEN Tripleshot Cycling
26 305 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
27 309 Allen Butler Second Ascent
28 357 Tim Whiteaker FareStart p/b Cobalt Mortgage
29 346 Ed Rosenberg Second Ascent
30 350 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling
31 322 Aaron Griffith JL Velo Racing Team
32 301 Andrew Austin Old Town Bicycle
33 352 Wilson Tran Escape Velocity - dEVo
34 314 Carsten Croff Second Ascent
35 327 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
36 344 Evan Renwick J.L.Velo Racing Team
37 356 James Wells NWCC-Dimensional
38 328 Gabriel Holmes Cycle U
39 321 Andrew Grant Trail Bicycles/Eatmore Sprouts
40 353 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling
41 329 Tristan Hughes dEVo
42 334 Devon Moonie dEVo
43 323 Justin Haley Bikesale,com
44 341 Colby Plagge NWCC-Dimensional
45 358 David Yamamoto JL Velo Racing Team
46 312 Derek Churchyard Bikesale,com
47 325 Daniel Harris Forza Veloce
48 307 Ed Buoncore Fairbanks Cycle Club
49 300 James Anderson Audi
49 306 Darrel BROWN Chinook Cycling Club, Tri-Cities
49 308 Erik Busse Cucina Fresca Cycling Team
49 317 Cory Custer ByrneInvent
49 319 Steve Evans Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
49 324 Ryan Hangman NWCC-Dimensional
49 326 Kurt Hartmaier Hagens Berman Cycling Team
49 330 Chris Johns Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
49 336 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing
49 345 Randy Resch Tacoma Bike
49 349 Adam Stern Arrivee Endurance Sports
49 351 Peter Tang NWCC - Dimensional One

Men Cat 5

Num Name Team Points
1 463 Greg Sweney Motofish Racing 45
2 455 dana HARPER The Bike Hub 44
3 461 Cal Spranger Motofish Racing 27
4 464 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 21
5 454 Bruce HALE Arlberg Sports 21
6 466 Jonathan Sirois 19
7 460 Schuyler Smith Independent 13
8 452 Coltin Sweeney Northern Rockies Orthopedics 12
9 458 Brandon Savini Unattached 10
10 465 Christopher Branch 8
11 451 Paul Blough Bikesale,com 8
12 456 Pat Harrington Bikesale,com 4
13 453 Glenn Fontelera Bikesale,com 1
14 452 Garrett Blough Bikesale,com
14 457 John Kercher Wenatchee
14 459 Dennis Schleder motofish

Women Cat 1-2

Num Name Team Points
1 114 Jocelyn Setter Hagens Berman Cycling Team 35
2 108 Jessica Hannah Cycling BC 32
3 101 Tricia Bailey Keller Rohrback Cycling Team 30
4 113 nik VOGLER Westwood Cycle/Cannondale 25
5 117 Suz Weldon Bikesale,com 20
6 112 Cathy Varland Cucina Fresca Cycling Team 16
7 103 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team 15
8 111 Kari Studley Team Group Health 14
9 110 Rosalyn Rombauer Hagens Berman Cycling Team 13
10 104 Rachel Canning Local Ride Racing/Dr Vie Superfoods 12
11 109 Elizabeth Nettles Hagens Berman Cycling Team 8
12 105 Christine Chang Keller Rohrback Cycling Team 7
13 106 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team 6
14 102 Allison Beall Team REP 5
15 118 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team 4
16 115 Carrie Eller Gregg's Trek Racing Team 1
17 107 Patricia DOWD Team REP

Women Cat 3

Num Name Team Points
1 554 Courtenay McFadden Cucina Fresca Cycling Team 45
2 555 Mirna Nieto SCCA/Starbucks Cycling 25
3 553 Kate Gracheck Team Kenda P/B Geargrinder 17
4 552 Sarah Barkley Chinook Cycling Club, Tri-Cities 15
5 556 Jamie Schoenborn Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 14
6 557 Sara Youmans Peanut Butter & Co. Twenty12 12
7 558 Kelly Plese 10
8 551 Karen Armstrong EmdeSports.com/Fitness Fanatics

Women Cat 4

Num Name Team Points
1 403 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 33
2 408 Lara Sirois 32
3 406 Kristen Walker Cycle U 30
4 402 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 30
5 405 Eryn Maris Bikesale,com 20
6 401 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 13
7 407 Adria Gundersen Wenatchee Valley Velo 10
8 404 Danyel Longmire Northern Rockies Cycling
8 409 Kristen Sblendorio