State TT Champ: Combined

WA
June 5, 2011

Part of the State TT Champ

Updated September 10, 2015 at 6:33 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Luke Strahm JR WVV Junior C Boys 0:17:07.0
2 Alexander West Lockett Racing Junior C Boys 0:17:42.0
3 Matthew Wilkinson Revel Consulting/Rad Racing NW Junior C Boys 0:18:00.2
4 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team Junior C Boys 0:19:39.6
5 Allan Realiza II JL Velo Racing Team Junior C Boys 0:19:41.2
6 Lewis Whiley Revel Consulting/Rad Racing NW Junior C Boys 0:19:45.7
7 Erik Philipson JL Velo Racing Team Junior C Boys 0:20:33.4
8 Eleanor James JL Velo Racing Team Junior D Girls 0:22:05.2
9 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. Junior C Boys 0:23:50.3
10 Alexandria Bowmer Fanatik Bike Co. Junior D Girls 0:24:11.4
11 Jeffrey Philipson JL Velo Racing Team Junior D Boys 0:26:29.8
12 Sara Youmans Peanut Butter & Co. Twenty 12 Junior B Girls 0:33:21.7
13 Theo Arden JL Velo Racing Team Junior B Boys 0:34:01.3
14 Kyle Sweeney Revel Consulting/Rad Racing NW Junior B Boys 0:36:13.9
15 Andrea Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW Junior B Girls 0:38:11.2
16 Ian McKissick Audi Men 1-2 0:49:20.1
17 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team Men 1-2 0:51:18.2
18 Dustin Van Wyck FareStart p/b Cobalt Mortgage Men 1-2 0:51:24.8
19 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling Team Men 1-2 0:52:06.2
20 Shawn Ongers Audi Men 1-2 0:52:19.2
21 Kyle Farrell Garage Racing Men 1-2 0:52:25.8
22 Aaron Bernston Garage Racing Master Men 40-49 Cat 1-3 0:52:43.3
23 Mike Hone Audi Men 1-2 0:52:45.8
24 Chandler Leach Audi Master Men 40-49 Cat 1-3 0:53:05.7
25 Donald Gillmore Schwalbe Master Men 40-49 Cat 1-3 0:53:11.0
26 Morgan Coleman Garage Racing Men 3 0:53:19.7
27 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. Master Men 40-49 Cat 1-3 0:53:24.6
28 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master Men 50+ 0:53:41.6
29 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 0:53:49.3
30 Brad Kilcline FareStart p/b Cobalt Mortgage Master Men 40-49 Cat 1-3 0:53:51.2
31 Alex Rosenast Garage Racing Master Men 40-49 Cat 1-3 0:54:25.4
32 Alex Walker Old Town Bicycle Men 3 0:54:27.2
33 John O'Donnell Keller Rohrback Cycling Team Men 1-2 0:54:34.6
34 Scott Torkelson OOA Master Men 50+ 0:54:35.2
35 Todd Strahm Arlberg Sports Master Men 40-49 Cat 1-3 0:54:39.0
36 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team Master Men 50+ 0:54:44.0
37 Chris Cumming Motofish Racing Men 4-5 0:54:50.4
38 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master Men 50+ 0:54:54.7
39 Jason Bethel Garage Racing Men 1-2 0:55:03.7
40 Max Oneal HSP Men 3 0:55:05.3
41 Mark Franks Excel Sports Boulder Master Men 50+ 0:55:06.6
42 Mick Walsh JL Velo Racing Team Master Men 40-49 Cat 1-3 0:55:26.4
43 Michael Murdin Garage Racing Men 1-2 0:55:32.5
44 Chad Clarke Fanatik Bike Co. Master Men 40-49 Cat 1-3 0:55:35.5
45 Cory Custer ByrneInvent Master Men 40-49 Cat 4-5 0:55:43.2
46 John Sindell Garage Racing Men 1-2 0:55:47.1
47 Jason Cemanski Apex Racing Team Men 4-5 0:55:51.3
48 John McAllister Unattached Master Men 40-49 Cat 4-5 0:55:58.4
49 Travis Biechele Cycle U Men 4-5 0:56:05.0
50 John McHale 20/20 Fuel Master Men 40-49 Cat 1-3 0:56:12.6
51 Michael Blue Master Men 50+ 0:56:17.5
52 Brian Sullivan Audi Men 3 0:56:20.4
53 Steve Matson Old Town Bicycle Tandem 0:56:24.2
54 John Kodin Fanatik Bike Co. Men 4-5 0:56:28.0
55 John O'Brien West End Speicialized Men 3 0:56:51.1
56 Mark Doane Phil's South Sound Team Tailwin Master Men 30-39 Cat 1-2 0:56:55.4
57 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Men 3 0:56:58.3
58 John Sindell Master Men 30-39 Cat 1-2 0:57:02.4
59 Dave Ryan Bikesale,com Master Men 50+ 0:57:10.2
60 John Alving Apex Racing Team Master Men 40-49 Cat 4-5 0:57:15.7
61 Greg Arden Apex Racing Team Master Men 50+ 0:57:23.6
62 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men 3 0:57:24.2
63 Steve Worley Beth Graff Vic's Espresso/Peerless Tyre Tandem 0:57:24.6
64 Pete Banko Apex Racing Team Master Men 50+ 0:57:30.4
65 David Iannotti Bikesale,com Men 1-2 0:57:36.5
66 Mark Potter Master Men 40-49 Cat 4-5 0:57:37.2
67 Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men 50+ 0:57:40.8
68 Brad Laesch 20/20 Fuel Master Men 50+ 0:57:44.3
69 Brett Gaspers Apex Racing Team Master Men 40-49 Cat 4-5 0:57:46.5
70 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team Women 1-2 0:57:53.7
71 Jason Connell Cycle U Men 4-5 0:57:58.7
72 Marcus Nedelmann Apex Racing Team Men 3 0:58:01.6
73 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Master Men 40-49 Cat 4-5 0:58:23.2
74 Ken Nakata CycleU Men 4-5 0:58:31.2
75 Ian Wright Apex Racing Team Master Men 50+ 0:58:42.4
76 Tim Farrell FareStart p/b Cobalt Mortgage Men 4-5 0:58:51.8
77 Jesse Nofziger JL Velo Racing Team Men 4-5 0:58:53.0
78 Ben Larson Apex Racing Team Men 3 0:59:00.4
79 Mike Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men 4-5 0:59:11.3
80 Christopher Nelson Old Town Bicycle Master Men 30-39 Cat 4-5 0:59:17.8
81 David Acheson Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling Master Men 40-49 Cat 4-5 0:59:18.4
82 Andrew Austin Old Town Bicycle Men 4-5 0:59:19.4
83 Jim Holbrooks Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master Men 50+ 0:59:29.3
84 Ed Rosenberg Second Ascent Men 4-5 0:59:29.3
85 Morgan Simon Men 4-5 0:59:48.3
86 David Meyers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men 40-49 Cat 4-5 0:59:55.7
87 Kurt Litsinger Apex Racing Team Men 4-5 1:00:03.7
88 Richard Daifuku Branford Bike Master Men 50+ 1:00:04.1
89 Ryan Bibko JL Velo Racing Team Men 3 1:00:08.7
90 Mark Underwood Old Town Bicycle Master Men 50+ 1:00:12.8
91 Daniel Liberator Bikesport Racing Master Men 30-39 Cat 4-5 1:00:15.1
92 Karen Kowalchyk FareStart p/b Cobalt Mortgage Women 3 1:00:18.1
93 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling Team Women 1-2 1:00:19.5
94 Larry Baker Old Town Bicycle Men 4-5 1:00:20.3
95 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men 30-39 Cat 4-5 1:01:11.7
96 Mark A Thompson Cycle U Master Men 50+ 1:01:14.0
97 Lise Grace Bikesale,com Women 1-2 1:01:21.2
98 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women 3 1:01:31.4
99 Cole Meckle Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Men 3 1:01:36.0
100 Martha Walsh JL Velo Racing Team Master Women 35+ Cat 1-3 1:01:58.9
101 Chris Casey Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee Roasters Cycling Master Men 40-49 Cat 4-5 1:02:08.2
102 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men 4-5 1:02:37.2
103 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Men 4-5 1:02:47.5
104 Amos Galpin Projekt Isotope Master Men 50+ 1:02:50.9
105 Shannon Payne Bikesale,com Women 3 1:02:52.2
106 David Wingate Bikesale,com Men 4-5 1:02:54.5
107 Anne Gerard Bikesale,com Women 1-2 1:04:03.5
108 Gina Kavesh Bikesale,com Master Women 35+ Cat 1-3 1:04:08.7
109 Travis Dutton Old Town Bicycle Men 4-5 1:04:11.0
110 Brad Glaberson Cucina Fresca Cycling Team Master Men 40-49 Cat 4-5 1:04:28.5
111 Jodie Bolt Old Town Bicycle Women 3 1:04:36.0
112 Ron Sielinski Jeff Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Tandem 1:04:57.3
113 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling Women 3 1:05:12.1
114 Jim Sproull Master Men 50+ 1:05:16.3
115 Dan Austad JL Velo Racing Team Master Men 50+ 1:05:21.2
116 Paul Camera SCCA/Starbucks Cycling Men 4-5 1:05:21.8
117 Anthony Whiley Olympia Orthopaedic Associates Cycling Team Master Men 50+ 1:05:24.0
118 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team Master Men 50+ 1:05:31.4
119 Lori Swanson Old Town Bicycle Women 4 1:05:46.4
120 Amanda McNabb Team Group Health Women 3 1:06:35.9
121 Dale Harless Cycle U Master Men 50+ 1:06:36.0
122 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling Master Men 50+ 1:06:48.5
123 Scott Kuehn Tacoma Bike Men 4-5 1:06:53.2
124 Tina Ziegler Cycle U Women 4 1:06:58.0
125 Angela Cudone-Sheridan SCCA/Starbucks Cycling Master Women 35+ Cat 4 1:07:18.2
126 Tyler Tabor 53x11 Coffee Master Men 40-49 Cat 4-5 1:07:49.6
127 Kevin Stewart Revel Consulting/Rad Racing NW Junior A Boys 1:07:56.7
128 Susanne Smith Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women 4 1:08:10.3
129 Joshua Bonvissuto Men 4-5 1:08:14.3
130 Randy Bostrom Phils Southside Cyclery Master Men 40-49 Cat 4-5 1:09:09.8
131 Laura Chang Bikesale,com Women 1-2 1:09:20.0
132 Brad Hooper Brooks Sports, Inc. Master Men 40-49 Cat 4-5 1:09:46.9
133 Gina Kavesh Bikesale,com Women 1-2 1:09:59.5
134 Eva Kness Bikesale,com Women 4 1:11:28.4
135 Cynthia Freed Motofish Racing Master Women 35+ Cat 4 1:12:00.4
136 Jay Rideout Master Men 50+ 1:14:45.2
137 Hester Ford Team Group Health Master Women 35+ Cat 4 1:16:07.4
138 Karla Segale Methow Valley Cycling Team Master Women 35+ Cat 4 1:17:10.2
139 Amy Philipson Master Women 35+ Cat 4 1:26:23.9