Green Valley Time Trial

Black Diamond, WA
April 28, 2007

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Junior Men A

Name Team Time
1 Ryan Bibko 28:00.0
2 Derek Titus Team Zoka 28:23.1
3 Bryce Mitchell Oh Boy Oberto/Redline 30:24.9
4 Andrew Tanasse Oh Boy Oberto/Redline 31:34.5
5 Spencer Mahan Novara 34:38.3

Junior Men B

Name Team Time
1 Nolan Hayden AVA/CounterBalance Bicycles 32:31.8

Junior Men C

Name Team Time
1 Evan Renwick Oh Boy Oberto/Redline 32:17.8
2 Colin Krebsbach Oh Boy Oberto/Redline 34:37.7

Junior Men D

Name Team Time
1 Avi Mahan Oh Boy Oberto/Redline 34:19.7

Junior Women B

Name Team Time
1 Lauren Greenawalt Oh Boy Oberto/Redline 33:37.2

Junior Women C

Name Time
1 Lea-Anthonette Realiza 35:39.1

Master Men A

Name Team Time
1 Matthew Hill Excel Sports Boulder 24:00.3
2 Flavio Rattazzi Garage Racing 24:22.9
3 Mike Burdo Excel Sports Boulder 25:34.7
4 David Hecht ByrneInvent 25:45.4
5 Todd Gallaher AVA/CounterBalance Bicycles 25:59.9
6 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. 26:24.7
7 Tom Potter The Valley 26:25.7
8 Pete Banko Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 26:29.4
9 Franz Hammer First Rate Mortgage Cycling Team 26:40.6
10 Brian Griffith 27:06.0
11 Michael Vrbanac Slug City Cycling 26:56.1
12 David Mann ByrneInvent 27:02.0
13 Justin Harman Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 27:13.9
14 Corrie Martin ByrneInvent 27:15.5
15 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing 27:18.9
16 James O'Brien Second Ascent 27:25.4
17 Roger Johnson Team RCW 27:36.1
18 Mike Gile ByrneInvent 27:36.4
19 Jim Teague Team Zoka 27:41.2
20 Russell Borneman Fanatik Bike Co. 27:50.1
21 Burton Palmer Mobile Money 28:26.3
22 Gary Lardizabul BBC 28:34.8
23 Earl Zimmermann Wines of WA/Bikesale.com 28:47.5
24 Wiley Norwich ByrneInvent 30:00.4
25 Jamie Vanek Wines of WA/Bikesale.com 30:01.8
26 Bernie Hayden AVA/CounterBalance Bicycles 30:07.3
27 Michael Oltmann Cadman 30:08.8
28 Dan Reason Benaroya Research 30:11.3
29 Jim Sproull 30:26.1
30 Art Weichbrodt Autoquest Racing 32:22.3
31 Lamont Beckner Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 38:06.8

Men 1-2

Name Team Time
1 Adrian Hegyvary Hagens Berman Cycling Team 24:01.1
2 Alex Gardnet Benaroya Research 24:08.5
3 Flavio Rattazzi Garage Racing 24:10.0
4 Ian Tubbs Hagens Berman Cycling Team 24:11.9
5 John O'Donnell AxleyUSA 24:23.5
6 Brian Ecker First Rate Mortgage Cycling Team 24:50.3
7 Eric Kapfhammer AxleyUSA 25:12.0
8 Jason Williams Team Zoka 25:13.0
9 Ian Mensher Garage Racing 25:51.9
10 Ross Spero Hagens Berman Cycling Team 26:01.3

Men 3

Name Team Time
1 Jeremy Bostron 25:10.7
2 Nicholas Rhodes Second Ascent 25:28.0
3 Jeff Middlewood AVA/CounterBalance Bicycles 25:51.9
4 Stefan Miltchel Hagens Berman Cycling Team 25:55.7
5 Jeff J Dunn ByrneInvent 26:08.0
6 Randall Marrs Mobile Money 26:16.7
7 Pete Girad Second Ascent 26:20.0
8 Niels Thogersen Team Zoka 26:21.2
9 Tom Wick Garage Racing 26:38.7
10 Kyle Farrell Garage Racing 26:39.8
11 Matt Beers Recycled Cycles Racing 26:53.8
12 RC Rogers ByrneInvent 26:57.2
13 Jordan Campbell Hagens Berman Cycling Team 27:37.8
14 David Iannotti Wines of WA/Bikesale.com 28:04.6

Men 4-5

Name Team Time
1 Ben Collins 26:04.1
2 Chris Tremonte Recycled Cycles Racing 26:18.7
3 Gibb Clarke Hagens Berman Cycling Team 26:20.2
4 Andy Williams Old Town Bicycle 26:22.3
5 Alan Klug Hagens Berman Cycling Team 26:24.6
6 Richard Sather Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 26:50.2
7 Barrett Seifer Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 27:05.8
8 Daniel Stark Bicycles Center 27:07.2
9 Seth Holton AVA/CounterBalance Bicycles 27:08.5
10 David Salo Second Ascent 27:12.3
11 Dean Burton Recycled Cycles Racing 27:15.9
12 Jim Trout Team Zoka 27:17.7
13 Josh Henrie 27:20.9
14 Brett Gaspers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 27:26.3
15 James Dole Chinook Cycling Club of Yakima 27:27.8
16 Cole Meckle Team Zoka 27:31.7
17 David Tollefson 27:31.9
18 Kevin Sabol 27:40.4
19 Malcolm Klug 27:50.6
20 Matt Keopp Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 28:01.6
21 Nick Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 28:03.6
22 Rick Heckenlaible Team Zoka 28:04.0
23 Peter Brun Recycled Cycles Racing 28:09.3
24 Leonid Katulsk Incleip 28:13.0
25 Steve Zeliadt Native Planet 28:17.0
26 Dan Labuda Garage Racing 28:24.2
27 Alex Brockway Oh Boy Oberto/Redline 28:25.3
28 Wes Wahlin 28:37.1
29 Matthew Hickman Autoquest Racing 28:38.5
30 Steven Hale 28:50.5
31 Dan Spinozzola Native Planet 28:54.0
32 Alex Farnand Hagens Berman Cycling Team 28:56.1
33 Ruben Garcia The Valley 29:02.4
34 Paul Vander Stoep Native Planet 29:08.1
35 Bart Heer Native Planet 29:09.5
36 Nathan Atkins AVA/CounterBalance Bicycles 29:10.7
37 Kurt Lisinger Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:12.6
38 Zqwan Peterson Team Zoka 29:14.6
39 Alex Telistine 29:19.4
40 Chris Mahan Novara 29:38.1
41 Bruce Roberts Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 30:01.1
42 Steve Simmerman Team Zoka 30:04.7
43 Jeff Robertson 30:11.5
44 Charles Bennett The Valley 30:14.7
45 Leon Wong Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 30:27.6
46 D. Martin Peabody 30:53.9
47 Paul Greenawalt Classic Cycles 31:01.5
48 John Comis Old Town Bicycle 31:15.6
49 Marty Sparks Novara 31:29.3
50 Vu Nguyen 31:52.8
51 Bill Niemi Spoke and Sprocket Racing 31:57.8
52 Owen Paulus 32:18.3
53 Aldo Melchiori 32:43.2
54 Cole Cutright Oh Boy Oberto/Redline 32:45.0
55 Jay Goetzinger 32:50.6
56 Alan Trujillo 33:13.2
57 Daniel Segars Hagens Berman Cycling Team 33:38.7
58 Dean Lambert 34:58.1
59 Brian Duham Team Zoka 35:22.5

Tandem

Name Time
1 Dottie/Orin Smith/Eman 30:45.5

Women 1-2-3

Name Team Time
1 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 26:40.0
2 Gina Kavesh Wines of WA/Bikesale.com 28:21.1
3 Karen Amundson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:33.1
4 Tia Bartos Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 29:55.8
5 Tamara Stephas ByrneInvent 31:07.7

Women 4

Name Team Time
1 Lisa Worthington Team Group Health 28:12.0
2 Kris Stolmeier ByrneInvent 29:10.0
2 Karen Kowalchyk Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team 29:09.7
4 Beth Graff Team Group Health 29:27.1
5 Sile Kiernan Starbucks Cycling 30:49.1
6 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co. 31:11.0
7 Molly Johnson ByrneInvent 32:06.4
8 Amanda McNabb Team Group Health 33:03.7
9 Linda Brockway Team Group Health 33:08.3
10 Margaret Wons ByrneInvent 33:32.0
11 Jenny Oltmann TeamFastt 33:53.0
12 Julia Rauch Team Zoka 34:30.6
13 Kathryn Meckle 34:39.5
14 Kathleen McMahon Team Zoka 35:00.8
15 Kari Vander Stoep Native Planet 35:06.7
16 Neysa Bell Team Group Health 35:07.5
17 Kate Comis Team Group Health 35:13.4
18 Victoria Garcia 37:36.9
19 Debbie Brandt Team Zoka 40:25.5