Masters Criterium State Championships

Spokane, WA
June 27, 2009

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Junior A Men (30.0 miles)

Num Name Team
1 1204 Kyle Brown-Wollin Unattached

Junior B Men (30.0 miles)

Num Name Team
1 1214 Alex Springer Rad Racing NW/Hagens Berman

Junior C Men (30.0 miles)

Num Name Team
1 Luke Feasline Vertical Earth
2 1188 Alex Watt ASC Racing/Redline
3 1213 Theo Arden Unattached

Junior D Men (30.0 miles)

Num Name Team
1 Logan Feasline Vertical Earth
2 1207 Alexander West Unattached
3 Erik Philipson ASC Racing/Redline
4 1189 Aaron Watt ASC Racing/Redline
5 1098 Anthony Bowmer Franklin Bike Co.

Master Men A (60.0 miles)

Num Name Team
1 120 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics
2 Eric Anderson Vertical Earth
3 152 Gary Brown Benaroya Research Institute
4 33 Mike Burdo Garage Racing
5 134 Jason Schniepp Bikesale,com
6 184 Mark Knokey Vertical Earth
7 John Weyhrich S Valley Velo
8 Steve Prokopiw Vertical Earth
9 Jim Wheeler EmdeSports.com/Fitness Fanatics
10 Nathan Kuehl Vertical Earth
11 25 Eric Schuman Lenovo
12 Mike Gaertner Vertical Earth
13 123 Paul Nelson EmdeSports.com/Fitness Fanatics
14 121 Tony Aleto EmdeSports.com/Fitness Fanatics
DNF 155 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co.

Master Men B (50.0 miles)

Num Name Team
1 871 Taylor Pilant VegtleadEd.com
2 232 David Hecht IJM.org
3 234 Alistair Leigh IJM.org
4 278 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team
5 315 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team
6 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo
7 368 Steve Owens Apex Racing Team
8 150 Andy Luhn Benaroya Research Institute
9 202 Eric Davis Lenovo
10 464 Daniel Studley NRC/Kona
11 Andrei Mylroie Team Two Wheel
12 201 Ted Chauvin Lenovo
13 314 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team
14 328 Brian Wentz They valley
15 Alan Petrie SRV
16 272 Brett Clothier-Sharman Cucina Fresca Cycling Team
DNF 377 Greg Arden Apex Racing Team
DNF 149 Ken Dammand Benaroya Research Institute

Master Men C (45.0 miles)

Num Name Team
1 483 Jim Stefanoff EmdeSports.com/Fitness Fanatics
2 Jesse Ayotte EmdeSports.com/Fitness Fanatics
3 322 Greg Luther Valley Athletic Club
4 Paul Main River City Red
5 Bruce Johnson Two Wheeler/Specialized
6 364 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
7 296 Steve Matson Old Town Bicycle
8 786 Scott Ramsey Starbucks Cycling
9 Royce Hogue Spokane Rocket Velo
10 806 Scott Buzan Spokane Rocket Velo
11 565 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
12 787 Andrew Jensen Unattached
13 884 Brian Bolin Dewars Racing Team
14 789 Vern Cole Starbucks Cycling
15 Eric Ross Unattached
16 1043 Eric Redrup Der Sportsmann
17 1028 Matt Brittain L' Eeole
18 Jim David Bicycle Battler
19 785 Peter Rouse Starbucks Cycling
20 468 Dan Bass Excel Sports Boulder
DNF Jason Johnston Vertical Earth
DNF 655 Brian Glass Cucina Fresca Cycling Team

Master Men D (40.0 miles)

Num Name Team
1 33 Mike Burdo Garage Racing
2 1225 Michael Hansen Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
3 299 Scott Torkelson Old Town Bicycle
4 433 Richard Williamson Fanatik Bike Co.
5 153 Paul Mernaugh Benaroya
6 434 John Kodin Fanatik Bike Co.
7 326 Tom Potter The Valley
8 756 Steve Rapp Lecok
9 Tim Crum Bicycle Boiden
10 Larry Adams EmdeSports.com/Fitness Fanatics
11 395 David Foster Wines of WA/Bikesale.com

Master Women A (45.0 miles)

Num Name Team
1 9 Gina Kavesh Wines of WA/Bikesale.com
2 53 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health
3 90 Shannon Payne Wines of WA/Bikesale.com
4 58 Lee Smith Team Group Health
5 86 Johanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
6 15 Carol Johnson Team Group Health

Master Women B (40.0 miles)

Num Name Team
1 Compton Renee Zuster Cycling
2 143 Karen Wilkinson Team Group Health
3 250 Jennifer Hamilton Bikesale,com
4 MaryMargaret Bowmer Ranatik Bike Co.
5 Amy Anderson Zuster Cycling