Ice Breaker TT: Combined

Flaming Geyser State Park, WA
March 1, 2009

Part of the Ice Breaker TT

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Adrian Hegyvary Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 20:49.6
2 Mike Hone Lenovo Men Cat 1-2 21:42.0
3 Flavio Rattazzi Garage Racing Men Cat 1-2 21:43.0
4 Flavio Rattazzi Garage Racing Men Master A-B 21:46.3
5 John O'Donnell Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 22:03.5
6 Ian Tubbs Lenovo Men Cat 1-2 22:07.2
7 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 22:15.5
8 Kyle Farrell Garage Racing Men Cat 1-2 22:22.1
9 Dustin Van Wyck IJM.org Men Cat 1-2 22:31.6
10 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. Men Cat 1-2 22:33.9
11 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. Men Master A-B 22:37.7
12 Nick Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 3 22:42.1
13 Jason Bethel Garage Racing Men Master A-B 22:42.3
14 Alex Rosenast Garage Racing Men Cat 3 22:45.5
15 James Stangeland Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 22:45.9
16 Phil Spencer Unattatched Men Cat 4-5 22:47.0
17 Chad Clarke Fanatik Bike Co. Men Master C-D 22:51.4
18 Brian Estocapio Garage Racing Men Cat 1-2 22:56.7
19 John Sindell Starbucks Cycling Men Cat 3 22:58.6
20 Martin Criminale IJM.org Men Cat 1-2 22:59.4
21 Logan Wetzel Benaroya Research Men Cat 1-2 22:59.7
22 Phil Elsasser Fanatik Bike Co. Men Cat 1-2 23:00.8
23 Brad Kilcline IJM.org Men Cat 3 23:02.8
24 Ian Tubbs Lenovo Men Master A-B 23:05.1
25 Richard Sather Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 4-5 23:13.8
26 Alex Telitsine IJM.org Men Cat 3 23:15.8
27 Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 3 23:16.0
28 Travis Dykstra Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 1-2 23:18.1
29 Philip Booth Thule Men Cat 1-2 23:24.3
30 Eric Schuman Lenovo Men Cat 1-2 23:26.6
31 David Salo Second Ascent Men Master C-D 23:33.4
32 Tom Potter The Valley Athletic Club/CBC Racing Men Master C-D 23:35.1
33 Adam Kaufman Recycled Cycles Racing Men Cat 4-5 23:36.6
34 Martin Criminale IJM.org Men Master A-B 23:36.9
35 Rory Shackles Turin Bycycles Men Cat 1-2 23:37.0
36 Brian Ecker Fanatik Bike Co. Men Cat 1-2 23:41.5
37 Jason Bethel Garage Racing Men Cat 1-2 23:41.6
38 Jiri Senkyrik First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 23:42.0
39 John Meehan Garage Racing Men Master A-B 23:42.4
40 Dean Burton Old Town Bicycle Men Cat 4-5 23:46.6
41 Martin Rand Wines of WA/Bikesale.com Men Master C-D 23:47.0
42 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 3 23:49.1
43 Randy Salamon RCR Men Cat 3 23:49.8
44 Rhae-Christie Shaw Cycle U Women Cat 4 23:52.2
45 Ryan Bibko First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 23:53.6
46 Tim Kibler Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 23:54.8
47 Chris Mahan Second Ascent Men Master C-D 23:57.2
48 Guy Tucker IJM.org Men Cat 4-5 24:00.0
49 Peter Girard Second Ascent Men Cat 1-2 24:01.2
50 Ben Larson Apex Racing Team Men Cat 3 24:01.6
51 Wes Wahlin Starbucks Cycling Men Cat 4-5 24:02.1
52 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2 24:02.2
53 Tom Wick Garage Racing Men Cat 3 24:02.6
54 Barrett Seifer Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Master C-D 24:03.7
55 Matt Beers Recycled Cycles Racing Men Cat 3 24:07.0
56 Thomas Roseberry Triumph Multisport Men Cat 4-5 24:12.9
57 Brian Walburn Men Cat 3 24:16.4
58 Vern Cole Starbucks Cycling Men Master C-D 24:17.9
59 Steve Matson Old Town Bicycle Men Master C-D 24:21.8
60 Brian Dagnon Fanatik Bike Co. Men Cat 4-5 24:30.0
61 Martha Walsh ZteaM Master Women 24:35.2
62 Erich Alonzo Apex Racing Team Men Cat 4-5 24:35.8
63 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 24:39.6
64 Patrick Monteith Second Ascent Men Cat 3 24:42.6
65 John Rodgers Old Town Bicycle Men Cat 4-5 24:43.7
66 Jadine Rolcik Team Group Health Women Cat 1-2 24:44.1
67 Tom Donohue Cucina Fresca Cycling Team Men Master C-D 24:48.0
68 Dan Warren First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 24:52.2
69 Shawn Burke Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 24:52.9
70 Kurt Litsinger Apex Racing Team Men Cat 4-5 24:54.3
71 Dan Labuda Garage Racing Men Cat 4-5 24:58.1
72 Tom Fryer Fanatik Bike Co. Men Master C-D 25:00.0
73 Annette Williams Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Women 25:00.3
74 Larry Baker Old Town Bicycle Men Cat 4-5 25:00.6
75 Eric Wallace Team Thule Men Cat 4-5 25:01.4
76 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4-5 25:01.5
77 Doug Beck First Rate Mortgage Cycling Team Men Master C-D 25:02.3
78 Izette Swan Team Group Health Women Cat 1-2 25:03.0
79 Sylvio Bravetti IJM.org Men Cat 3 25:04.2
80 Martha Walsh ZteaM Women Cat 1-2 25:04.8
81 Nick Adsero Recycled Cycles Racing Men Cat 3 25:04.9
82 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 25:07.1
83 Brian Guillen Men Cat 4-5 25:11.1
84 Dave Hokit Cycle Therapy/4 Corners Racing Men Master C-D 25:11.4
85 Jason Cameron Boat Street Men Cat 4-5 25:16.9
86 Bill Cooper Second Ascent Men Cat 4-5 25:18.5
87 Kerby Kuykendall Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 4-5 25:19.0
88 Avi Mahan Oh Boy Oberto/Redline Junior Men C 25:20.2
89 Jennifer Triplett Hagens Berman Cycling Team Women Cat 1-2 25:27.4
90 Courtany Brown The Valley Athletic Club/CBC Racing Women Cat 1-2 25:27.6
91 Jeffrey Robertson Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men Cat 4-5 25:30.0
92 Jason Glover Cucina Fresca Cycling Team Men Master C-D 25:33.0
93 Brendan Flynn Recycled Cycles Racing Men Cat 4-5 25:36.8
94 Owen Paulus Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 25:39.2
95 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Men Master C-D 25:39.4
96 Paul Preist Recycled Cycles Racing Men Master C-D 25:41.2
97 Mike Smith Cycle Therapy/4 Corners Racing Men Cat 4-5 25:43.4
98 Mark Follmer Cycle Therapy/4 Corners Racing Men Master C-D 25:49.9
99 Joe Morrissette Men Cat 4-5 25:50.7
100 Steven Martin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Master C-D 25:51.7
101 Richard Daifuk First Rate Mortgage Cycling Team Men Master C-D 25:52.1
102 Erica Lorenzen Master Women 25:53.6
103 Kevin Raymond Wines of WA/Bikesale.com Men Master C-D 25:55.3
104 Mark Taylor Starbucks Cycling Men Cat 4-5 25:59.0
105 Kyle Mattson Unattached Men Cat 4-5 26:00.2
106 Mark A Thompson Cycle U Men Cat 4-5 26:05.1
107 Robert Deehan Spoke and Sprocket Racing Men Master C-D 26:05.5
108 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 26:09.9
109 Travis Dougan Cycle U Men Cat 4-5 26:12.3
110 Linda Coppa Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2 26:14.4
111 Beth Graff Team Group Health Women Cat 3 26:15.2
112 Lisa Lund Unattached Women Cat 3 26:22.9
113 Brian Lockhart Starbucks Cycling Men Master C-D 26:25.0
114 Tim Reinholtz Fanatik Bike Co. Men Master C-D 26:27.0
115 Rich Neves Wines of WA/Bikesale.com Men Cat 4-5 26:27.9
116 Cathy Varland IJM.org Women Cat 4 26:29.9
117 Alex Ramsing Unattached Men Cat 4-5 26:30.3
118 Jim Sproull Unattached Men Master C-D 26:31.6
119 Matthew Hubbard Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 26:33.2
120 Dan Cantalini Cycle Therapy/4 Corners Racing Men Cat 4-5 26:36.5
121 Barbara Wilkie Starbucks Cycling Women Cat 4 26:41.6
122 Jessica Hayden-Spear Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 26:45.0
123 Patti Dobrowolski Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 26:46.4
124 Perry Parke The Valley Athletic Club/CBC Racing Men Cat 4-5 26:48.0
125 Michael Shannon Second Ascent Men Cat 4-5 26:48.5
126 Adam Becker Unattached Men Cat 4-5 26:49.0
127 Lars Jorstad Second Ascent Men Master C-D 26:54.6
128 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health Women Cat 3 26:58.5
129 Lucy Cutler Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 27:00.2
130 David Swanson Gregg's Trek Racing Team Men Master C-D 27:01.4
131 Darol Tuttle Starbucks Cycling Men Master C-D 27:02.3
132 Alison Howard IJM.org Master Women 27:05.2
133 Brian Kulik Men Master C-D 27:06.0
134 Susanne Smith Cycle Therapy/4 Corners Racing Women Cat 4 27:06.2
135 Polita Paulus Women Cat 4 27:08.9
136 David Kregenow Cucina Fresca Cycling Team Men Master C-D 27:12.1
137 Todd Graham Thule Men Master C-D 27:14.4
138 Cindy Shepard Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Women Cat 4 27:19.5
139 Trevor Hall Cucina Fresca Cycling Team Men Master C-D 27:21.9
140 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team Men Master C-D 27:25.4
141 Tony East Cycle U Men Master C-D 27:31.2
142 Christopher Whiten Men Cat 4-5 27:32.6
143 Ed Rosenberg Second Ascent Men Cat 4-5 27:34.2
144 Dave Boross Men Master C-D 27:38.2
145 Paul Camera Starbucks Cycling Men Master C-D 27:58.0
146 Christina Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Women Cat 4 28:04.8
147 Charles Caswell Starbucks Cycling Men Master C-D 28:11.4
148 Amanda McNabb Team Group Health Women Cat 4 28:12.0
149 Suzanne Tomassi Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 28:13.4
150 John Wendl Unattached Men Cat 4-5 28:14.7
151 Lisa Picard IJM.org Women Cat 3 28:16.3
152 Matthew Bianchi Recycled Cycles Racing Men Cat 4-5 28:16.3
153 Robin White Team Group Health Women Cat 4 28:18.0
154 Kelvin Battle RTB Men Cat 4-5 28:19.7
155 Deborah Rubens Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 28:23.7
156 Greg Dronkert Unattached Men Master C-D 28:23.9
157 Peter Derron Gregg's Trek Racing Team Men Master C-D 28:27.0
158 Brian Houck Men Cat 4-5 28:32.3
159 Angela Cudone-Sheridan Starbucks Cycling Women Cat 4 28:38.4
160 Karen Blankenship Team Group Health Women Cat 4 28:40.0
161 Patty Swedberg Unattached Master Women 28:43.9
162 LB Kregenow Team Group Health Master Women 28:55.7
163 Scott Turner Unattached Men Cat 4-5 29:06.9
164 Greg Johnson Old Town Bicycle Men Master C-D 29:07.5
165 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 29:14.7
166 Paula Johnson Women Cat 4 29:19.6
167 Rebecca Fink Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 29:24.2
168 Ed Hindahl Starbucks Cycling Men Master C-D 29:28.1
169 Pamela Burford Unattached Women Cat 4 29:34.5
170 Jennifer Murphy Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 29:43.8
171 Candace Parchen Team Group Health Women Cat 4 29:44.5
172 Julia Rauch Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 29:47.7
173 Karlyn Beer Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 29:55.1
174 Lilia Paradis Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 29:59.0
175 Marianne Phillips Team Group Health Women Cat 4 30:01.2
176 Kyle Murphy Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Master C-D 30:05.2
177 Sara Youmans BYRDS Cycling Women Cat 4 30:09.6
178 Christi Kenyon Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 30:47.2
179 James Kinney Unattached Men Cat 4-5 30:47.6
180 Arnie Sturham Taleo Racing Men Cat 4-5 30:49.4
181 Anais Shannon Team Group Health Women Cat 4 30:55.2
182 Rita Condon Team Group Health Women Cat 4 31:18.0
183 Kelly Adsero Cycle U Women Cat 4 31:18.4
184 Kay Velasquez Team Group Health Women Cat 4 31:21.3
185 Larry Beausoleil Unattached Men Cat 4-5 31:58.3
186 Michelle Pirkl Team Group Health Women Cat 4 32:11.8
187 Renae McCloud Taleo Racing Master Women 33:27.0
188 Curtis Gelotte Unattached Men Master C-D 34:03.0
189 Michael Kaputa Men Master C-D 36:06.2
190 Diane Gelotte Team Group Health Women Cat 4 37:19.5
191 Suzanne Bachelor Team Group Health Master Women 41:27.6
192 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. Junior Men D 48:32.1