Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands TT: Combined

Spokane, WA
April 4, 2009

Part of the Frozen Flatlands TT

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Combined

Name Team Category Time
1 James Stangeland Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 0:26:19.91
2 Gabe Varela Vertical Earth Men Cat 1-2 0:27:05.61
3 Daniel Vasichek RideClean Men Cat 1-2 0:27:25.41
4 Ian Mensher Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 0:27:52.73
5 Ryan E. Brown Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 3 0:28:04.18
6 Ben Rhodes Second Ascent Men Cat 1-2 0:28:11.82
7 Steve Markley Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 0:28:13.79
8 Max Coleman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:28:17.60
9 Mike Gaertner Vertical Earth Men Cat 1-2 0:28:19.01
10 David Richter HSP Men Cat 1-2 0:28:19.34
11 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 1-2 0:28:24.76
12 Jim Stefanoff EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 3 0:28:28.25
13 Seth Hansen Northern Rockies Cycling Team Men Cat 3 0:28:34.91
14 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 0:28:36.20
15 Sebastian White GAS/Intrinsik Architecture Men Cat 3 0:28:39.40
16 Anthony Aleto EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 1-2 0:28:39.47
17 David Fleischhauer Harriott Sports Performance Men Cat 1-2 0:28:42.35
18 Stephen Ettinger Black Diamond Sports Therapy Men Cat 3 0:28:46.63
19 Shawn Howard Vertical Earth Men Cat 1-2 0:28:55.80
20 Jason VanderSluis Arlberg Sports Men Cat 4-5 0:29:01.33
21 Elliot Bassett Northern Rockies Cycling Men Cat 3 0:29:02.49
22 Tim Eylar Mountain View Cycles Men Cat 3 0:29:03.19
23 John Weyhrich Five Valley Velo Master Men A 0:29:10.37
24 Joshua Tack Northern Rockies Cycling Team Men Cat 1-2 0:29:16.12
25 Willy Zellmer Hammer Nutrition/mjcf Men Cat 3 0:29:23.24
26 Galen Erickson Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 0:29:23.75
27 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo Men Cat 3 0:29:25.17
28 Jerry Long EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 1-2 0:29:25.69
29 Scott Cooley Spokane Rocket Velo Men Cat 3 0:29:26.49
30 Jim Wheeler Tufo Master Men B 0:29:32.64
31 Christian Clerc Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Master Men C 0:29:36.42
32 Chris Eagon L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:29:38.03
33 Ted Chauvin Lenovo Men Cat 3 0:29:42.70
34 Brian Marsh Grand Forks Cycling Club Master Men C 0:29:50.16
35 Jared Nelson Loudermart p/b Seven Cycles Men Cat 1-2 0:29:51.20
36 Sandy Poulson Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 0:29:51.32
37 Shaun Radley Northern Rockies Cycling Men Cat 3 0:29:52.65
38 Nick Ranson EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 3 0:29:55.32
39 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team Women Cat 1-2-3 0:29:57.73
40 Michael Longmire Northern Rockies Cycling Master Men C 0:30:01.10
41 John Siok Baddlands Cycling Club Men Cat 4-5 0:30:01.77
42 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Men Cat 4-5 0:30:02.11
43 Alan Jacob Spokane Rocket Velo Men Cat 3 0:30:02.94
44 Nathan Bannerman Hagens Berman Cycling Team Men Cat 4-5 0:30:03.41
45 Russ Schneider Flathead Cycling Men Cat 3 0:30:04.13
46 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 0:30:12.97
47 Doug Krumpelman Coeur d' Alene Velo Riders/Ver Men Cat 4-5 0:30:20.96
48 Westley Richards Lenovo Men Cat 4-5 0:30:23.52
49 Steve Matson Old Town Bicycle Master Men C 0:30:26.12
50 David Acheson Speedbump Racing Men Cat 4-5 0:30:27.09
51 Jenni Gaertner Riverstone Women's Racing Team Women Cat 1-2-3 0:30:28.45
52 Robert Letson EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4-5 0:30:28.65
53 Ross Spero Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 0:30:30.65
54 Reggie Gonzalez L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:30:48.98
55 David Holden NA Men Cat 4-5 0:30:49.05
56 Dave Ryan Fitzgerald's Bicycles Master Men B 0:30:51.57
57 Tamara Bessette Northern Rockies Cycling Team Women Cat 1-2-3 0:30:53.63
58 Dan Bass Excel Sports Boulder Master Men B 0:30:59.28
59 Russell Beall Unattached Men Cat 1-2 0:30:59.47
60 Frank Gonzalez Montana Velo Men Cat 1-2 0:31:00.82
61 Alex LeFriec Mountain View Cyclery Men Cat 4-5 0:31:01.50
62 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 0:31:03.80
63 Michael Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:31:05.20
64 Travis Monroe Vertical Earth Men Cat 4-5 0:31:06.70
65 Paul Main River City Red Master Men A 0:31:06.86
66 Jeffrey Cincoski Northern Rockies Cycling Men Cat 4-5 0:31:06.86
67 Troy Blood NA Men Cat 4-5 0:31:07.36
68 Mitch Robison GAS/Intrinsik Architecture Master Men A 0:31:09.95
69 Larry Baker Old Town Bicycle Master Men C 0:31:11.42
70 Steve Sander Forza Veloce Men Cat 4-5 0:31:13.29
71 Daniel Studley NRC/Pedal Mashers Men Cat 3 0:31:19.75
72 Jesse Agner NRO Men Cat 4-5 0:31:21.32
73 David Hamer Big Sky Cyclery-Helena Master Men B 0:31:26.07
74 D. Scott Jensen L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:31:26.33
75 Dustin Slivka NA Men Cat 4-5 0:31:34.26
76 Marjolein Schat Team Delphine Women Cat 1-2-3 0:31:38.31
77 Rick Finley Montana Velo Men Cat 4-5 0:31:41.40
78 Mark Knokey Vertical Earth Master Men A 0:31:42.18
79 Andrew Stevens L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:31:43.70
80 Matt Brittain L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:31:51.54
81 Eijai Oxford Montana Junior Cycling Foundat Men Cat 4-5 0:31:51.76
82 Jeff Grassley Spokane Rocket Velo Men Cat 4-5 0:31:56.65
83 scott ryman Unattached Master Men C 0:32:00.04
84 Troy Simmons Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 0:32:01.33
85 Eric Malmassari Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 0:32:03.26
86 Taylor Pilant VegHeadEd.com/MGC Men Cat 4-5 0:32:03.80
87 Pat Sprute Spokane Rocket Velo Master Men B 0:32:05.78
88 Derek Weyhrauch Spokane Rocket Velo Men Cat 4-5 0:32:06.04
89 Ken Hunt EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4-5 0:32:06.95
90 Robyn Poulson Chinook Cycling Club of Yakima Women Cat 1-2-3 0:32:07.03
91 Jim Williamson Two Wheeler/Specialized Master Men A 0:32:11.34
92 Jesse Ayotte EmdeSports.com/Fitness Fanatics Men Cat 4-5 0:32:14.68
93 Peter Rouse Starbucks Cycling Master Men B 0:32:15.15
94 Blair Fisher Northern Rockies Cycling Master Men C 0:32:15.37
95 Larry Adams EmdeSports.com/Fitness Fanatics Master Men C 0:32:18.37
96 Nate Weston Montana Junior Cycling Foundat Men Cat 3 0:32:19.10
97 Annie Warner EmdeSports.com/Fitness Fanatics Women Cat 1-2-3 0:32:30.47
98 Phillip Somers L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:32:31.66
99 Megan Slivka Northern Rockies Orthopedics Women Cat 4 0:32:39.04
100 Roger Violette NA Men Cat 4-5 0:32:41.26
101 Ron Belfils Spokane Rocket Velo Master Men B 0:32:59.42
102 Jackson Buehler Trek Red Truck racing by mosai Men Cat 1-2 0:33:03.70
103 Nicholas (Nick) Newman Northern Rockies Cycling Men Cat 4-5 0:33:05.03
104 Damon Roberts Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 0:33:10.95
105 Clint Froke L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:33:11.72
106 Joe Bowen First Rate Mortgage Cycling Team Master Men C 0:33:11.76
107 Rich Sherwood Vertical Earth Master Men B 0:33:15.61
108 Ken Adkins Baddlands Cycling Club Master Men B 0:33:16.56
109 Steve Rapp L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:33:17.99
110 Kevin Raymond Wines of WA/Bikesale.com Master Men C 0:33:21.35
111 Ivy Audrain Northern Rockies Cycling Team Women Cat 4 0:33:23.13
112 Charles Stanger NA Men Cat 4-5 0:33:26.91
113 Avi Mahan ASC Racing/Redline Men Cat 4-5 0:33:27.08
114 David Goode Spokane Rocket Velo Men Cat 4-5 0:33:31.74
115 Erika Krumpelman Riverstone Women's Racing Team Women Cat 1-2-3 0:33:32.18
116 Nate Hoiness Montana Junior Cycling Foundat Men Cat 4-5 0:33:37.78
117 Anna Dingman Team Delphine Women Cat 4 0:33:40.62
118 Dan Harris Forza Veloce Master Men C 0:33:49.42
119 Marty Sparks Second Ascent Men Cat 4-5 0:33:52.70
120 Taylor Ward Vertical Earth Junior A 0:33:53.93
121 Lonnie Veatch SRV Men Cat 4-5 0:33:57.38
122 Chrystie Hjeltness Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:34:01.28
123 Wyatt Hatch Montana Junior Cycling Foundat Men Cat 4-5 0:34:17.69
124 Doug Shappee norther rockies cycling Men Cat 4-5 0:34:17.79
125 Lindsy Campbell Northern Rockies Cycling Team Women Cat 4 0:34:23.81
126 Walter Keyes L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men Cat 4-5 0:34:32.20
127 Michael Sirott Spokane Rocket Velo Men Cat 3 0:34:35.67
128 Seth Helbling Vertical Earth Junior B 0:34:36.36
129 Brian Gavin EmdeSports.com/Fitness Fanatics Master Men C 0:34:37.05
130 Charles Caswell Starbucks Cycling Master Men C 0:34:39.18
131 Bryan Keller NA Men Cat 4-5 0:34:43.22
132 Paul Camera Starbucks Cycling Master Men B 0:34:52.12
133 Joey Reagan Baddlands Cycling Club Master Men C 0:34:55.06
134 Kathleen Taylor Team Group Health Women Cat 4 0:35:00.79
135 Compton Renee Zuster Cycling Women Cat 4 0:35:02.09
136 Christine Slater Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:35:02.50
137 Sue Lauer Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:35:07.17
138 Chance Raver Vertical Earth Men Cat 4-5 0:35:07.45
139 Nicolle Clutter Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:35:10.24
140 Wendy Stredwick Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:35:21.22
141 Curt DuPuis Vertical Earth Master Men B 0:35:23.48
142 Molly Obetz Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:35:23.89
143 Lizzy Thompson Pauole Sport Women Cat 4 0:35:24.11
144 Ali Ritter Starbucks Cycling Women Cat 1-2-3 0:35:27.19
145 Amanda McNabb Team Group Health Women Cat 4 0:35:36.09
146 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 0:36:00.70
147 Jim Williamson Vertical Earth Junior A 0:36:03.90
148 Liz Letson Zuster Cycling Women Cat 4 0:36:17.22
149 Adrienne Brezovic L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 0:36:35.77
150 Diana Dosmann Zuster Cycling Women Cat 4 0:36:48.74
151 Candace Parchen Team Group Health Women Cat 4 0:37:15.70
152 Dale Peringer Spokane Rocket Velo Master Men C 0:37:18.88
153 Chris Mahan Second Ascent Men Cat 4-5 0:37:20.95
154 Ann Kendall Zuster Cycling Women Cat 4 0:37:38.60
155 Doug Hicks Mcghie's High Roller Bicycle C Men Cat 4-5 0:37:39.59
156 Tina Marie Bell Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:37:48.07
157 Amanda Miller Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:37:55.08
158 Becky Suttlemyre Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:39:17.81
159 Teresa Mitchell Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:39:28.19
160 Lynn Hough Baddlands Cycling Club Women Cat 4 0:39:39.00
161 Tawnya Bowman Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:39:40.54
162 Shannon Harrison Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:39:57.95
163 Sarah Barron Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:39:59.17
164 Lauren Bergstedt Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:40:03.49
165 Lisa Young Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:40:05.29
166 Annie Gonzalez L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 0:40:24.45
167 Christiann Sanders Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:40:32.36
168 Jaxon Suttlemyre Vertical Earth Junior C 0:40:39.84
169 Heather Paulson Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:41:12.73
170 Kalan Kelly Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:42:07.91
171 Ed Buoncore None Master Men C 0:42:23.85
172 Stacey Dillard L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Women Cat 4 0:42:30.90
173 Michele Drake Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:43:04.38
174 Kathy Kelly Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:43:19.43
175 Carol Sell Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:43:27.20
176 Jennifer Myers Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:43:33.32
177 Rebecca Armstrong Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:43:39.96
178 Mary Rosner Zuster Cycling Women Cat 4 0:43:40.78
179 Cheri Howard Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:44:38.25
180 Katie Jarstad Riverstone Women's Racing Team Women Cat 4 0:46:56.33
181 Frank Moreland EmdeSports.com/Fitness Fanatics Master Men C 0:47:20.67
182 Thomas Miller Baddlands Cycling Club Master Men C 0:50:48.26
183 Eddie Whittemore Mtn View Cyclery Master Men B 1:01:58.71
184 Ben Suttlemyre Vertical Earth Master Men B 1:02:04.63