Mutual of Enumclaw Stage Race - Time Trial: Combined

Enumclaw, WA
May 30, 2009

Part of the Mutual of Enumclaw Stage Race - Time Trial

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Jamie Sparling Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 12:53.12
2 Will Routley Jelly Belly Pro Cycling Team Men 1-2 12:54.43
3 Sam Johnson Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 12:59.37
4 Rob Britton Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 13:01.29
5 James Stangeland Gin Optics Cycling Men 1-2 13:04.14
6 Zack Garland H&R Block/KONA Men 1-2 13:05.21
7 Cyrus Kangarloo Unattached Men 1-2 13:06.00
8 Todd Gallaher AVA/CounterBalance Bicycles Master Men A/B 13:06.35
9 Nic Hamilton Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 13:08.60
10 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team Men 1-2 13:10.45
11 Jesse Reams Garneau Evolution Men 1-2 13:13.45
12 Matt Potma H&R Block/KONA Men 1-2 13:16.50
13 Mike Sidic Garneau Evolution Men 1-2 13:17.20
14 Russell Stevenson Kenda Pro Cycling Men 1-2 13:18.06
15 Todd Herriott Herriott Sports Performance Men 1-2 13:25.78
16 Patrick Stanko Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 13:25.78
17 Grant Boursaw Gregg's Trek Racing Team Men 1-2 13:26.92
18 Ian Mensher Gin Optics Cycling Men 1-2 13:27.67
19 Dave Vukets Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 13:28.03
20 Garrett McLeod H&R Block/KONA Men 1-2 13:32.81
21 Shawn Ongers Lenovo Men 1-2 13:35.54
22 Phil Elsasser Fanatik Bike Co. Men 1-2 13:36.82
23 Kyle Farrell Garage Racing Men 1-2 13:39.39
24 Kevin Thorpe Cycling BC Men 1-2 13:39.60
25 Mike Hone Lenovo Men 1-2 13:39.98
26 Justin KERR Liquid Fitness/Adageo Energy Men 1-2 13:40.43
27 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team Men 3 13:41.43
28 Dustin Van Wyck IJM.org Men 1-2 13:41.92
29 Shawn Goulet H&R Block/KONA Men 1-2 13:42.76
30 Jake McArthur Arlberg Sports Men 1-2 13:42.93
31 Jiri Senkyrik Second Ascent Men 1-2 13:43.01
32 Michael -time cut ROTHENGATTER H&R Block/KONA Men 1-2 13:44.64
33 John O'Donnell Gin Optics Cycling Master Men A/B 13:45.01
34 Marsh Cooper Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 13:45.40
35 Chris Daifuku Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 13:46.68
36 Brian Ecker Fanatik Bike Co. Men 1-2 13:47.87
37 Aaron Schooler H&R Block/KONA Men 1-2 13:48.62
38 Spencer PAXSON Team S&M Young Guns Men 1-2 13:51.42
39 Ben Chaddock Westwood Cycle/Cannondale Men 1-2 13:52.39
40 Matt Heck Cucina Fresca Cycling Team Men 3 13:53.12
41 Phil Spencer Unattached Men 4 13:53.84
42 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. Men 1-2 13:55.15
43 Chris Torgerson Benaroya Research Institute Master Men A/B 13:55.43
44 Brent Carlson Garage Racing Men 1-2 13:56.00
45 Gary Brown Benaroya Research Institute Master Men A/B 13:56.31
46 Travis Dykstra Cucina Fresca Cycling Team Master Men A/B 13:59.01
47 Alastair Lockett IJM.org Master Men A/B 13:59.46
48 Keith Faretra First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:00.67
49 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. Men 3 14:00.73
50 Scott Laliberte Westwood Cycle/Cannondale Men 1-2 14:01.15
51 Alex Rosenast Garage Racing Master Men A/B 14:02.90
52 Jordan Louie Caffe Appassionato Cycling Men 4 14:06.57
53 Chris Blair Cycle Therapy/4 Corners Racing Master Men C/D 14:07.14
54 Steve Markley Hagens Berman Cycling Team Men 3 14:07.35
55 Westley Richards Lenovo Men 1-2 14:07.40
56 Brian Estocapio Garage Racing Master Men A/B 14:07.81
57 Eric Schuman Lenovo Master Men A/B 14:08.00
58 Jason Bethel Garage Racing Men 1-2 14:08.60
59 Bing Knight Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:08.68
60 Alex Walker Old Town Bicycle Men 3 14:10.40
61 Chris Christie Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 14:10.68
62 Justin Vanhulle Second Ascent Men 3 14:11.10
63 Tom Potter The Valley Athletic Club/CBC Racing Master Men C/D 14:12.17
64 Chris Parrish WWU Cycling Team Men 1-2 14:13.07
65 Adam Kaufman Recycled Cycles Racing Men 3 14:13.39
66 Jim Clevenger RunningShoes.com Master Men C/D 14:13.70
67 Martin Rand Wines of WA/Bikesale.com Master Men C/D 14:13.73
68 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team Master Men A/B 14:13.84
69 Mike Burdo Excel Sports Boulder Master Men A/B 14:14.59
70 Mike BERKENPAS Local Ride Racing Men 1-2 14:16.00
71 Derek Titus Cucina Fresca Cycling Team Men 3 14:16.20
72 Ryan Iddings Lenovo Men 1-2 14:16.48
73 Tyler Trace Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 14:16.68
74 Tyler Stearns Unattached Men 3 14:16.78
75 Andy Luhn Benaroya Research Institute Master Men A/B 14:17.00
76 Paul Mernaugh Benaroya Research Institute Master Men A/B 14:17.57
77 Morgan Coleman Starbucks Cycling Men 3 14:18.28
78 Ross Gilbert Old Town Bicycle Men 4 14:19.17
79 Brad Kilcline IJM.org Men 3 14:19.65
80 Pete Banko Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men C/D 14:20.01
81 Craig Logan Aviawest Men 3 14:20.10
82 Doug Davis Lenovo Master Men A/B 14:20.51
83 Chad Clarke Fanatik Bike Co. Master Men C/D 14:20.57
84 Nick Solheim First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:20.71
85 Aaron Berntson Garage Racing Master Men A/B 14:21.23
86 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:21.75
87 Alan Wiley IJM.org Master Men A/B 14:21.81
88 Sebastian Salas Specialized/Dizzy Men 1-2 14:21.87
89 Martin Senkyrik Second Ascent Master Men A/B 14:22.79
90 Aaron Shaw IJM.org Men 3 14:24.54
91 Nikos Mills Garage Racing Master Men A/B 14:24.76
92 Bradley Marquardt Lenovo Master Men A/B 14:24.84
93 Kevin Hansen Second Ascent Men 1-2 14:25.09
94 Alistair Leigh IJM.org Master Men A/B 14:26.09
95 Aaron Lavin Garage Racing Master Men A/B 14:26.54
96 Alex Telitsine IJM.org Men 3 14:26.67
97 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:28.01
98 E Johnson Iii Wines of WA/Bikesale.com Master Men C/D 14:28.06
99 John Kodin Fanatik Bike Co. Master Men C/D 14:28.35
100 Adam Thuss Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 14:28.53
101 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:29.48
102 Steve Matson Old Town Bicycle Master Men C/D 14:29.57
103 Aaron Hedrick ByrneInvent Men 3 14:29.98
104 David Hecht IJM.org Master Men A/B 14:30.04
105 Steven -time cut DEVANTIER Local Ride Racing Men 1-2 14:30.54
106 Brian Hitchcock Starbucks Cycling Men 3 14:30.93
107 John Sindell Starbucks Cycling Men 3 14:31.29
108 Alan Adams Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:32.68
109 Robert Powell Garage Racing Master Men A/B 14:32.70
110 Benny Swedberg Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:32.96
111 Eric Knapp NWCC Master Men C/D 14:34.18
112 Tom Wick Garage Racing Master Men A/B 14:35.03
113 Roy MCBETH Local Ride Racing Men 3 14:35.07
114 Dean Burton Old Town Bicycle Men 4 14:36.01
115 Mike Laxdal Westwood Cycle/Cannondale Men 1-2 14:36.31
116 Greg Luther The Valley Athletic Club/CBC Racing Master Men C/D 14:37.37
117 Kyle Kennedy Escape Velocity/dEVo Men 4 14:37.39
118 Guy Tucker IJM.org Men 3 14:37.96
119 John Meehan Bissell Masters Master Men A/B 14:38.01
120 Tony Routley Team Whistler Master Men C/D 14:38.20
121 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing Men 3 14:40.25
122 Dan Skinner Garneau Evolution Men 1-2 14:40.84
123 RC Rogers IJM.org Master Men A/B 14:41.40
124 David Acheson Speedbump Racing Master Men C/D 14:41.67
125 Corrie Martin IJM.org Master Men A/B 14:42.31
126 Karl Cunningham Unattached Men 5 14:42.48
127 Todd TUCKER Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men 4 14:42.90
128 Tricia Bailey Wines of WA/Bikesale.com Women 1-2 14:43.01
129 Matthew Oseto Lenovo Master Men A/B 14:43.32
130 Jonathan Youell First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:44.32
131 David Richter Herriott Sports Performance Men 1-2 14:44.42
132 Julian -time cut BASE Westwood Cycle/Cannondale Men 1-2 14:44.45
133 Brian Dagnon Unattached Men 4 14:45.60
134 Matthew O'Hagan Westwood Cycle/Cannondale Men 1-2 14:46.07
135 Laura Brown Local Ride Racing Women 1-2 14:47.42
136 Brian Walburn Hagens Berman Cycling Team Men 3 14:48.01
137 Luke St Clair Recycled Cycles Racing Men 3 14:48.46
138 Mark Rathbun Wines of WA/Bikesale.com Men 3 14:48.51
139 Ryan Prentice First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:48.60
140 David -time cut GERTH Steed Cycles Men 1-2 14:49.56
141 Vern Cole Starbucks Cycling Master Men C/D 14:50.34
142 Jim Holbrooks The Valley Athletic Club/CBC Racing Master Men C/D 14:51.07
143 Ben Rhodes Second Ascent Men 1-2 14:52.29
144 Chris Mahan Second Ascent Men 4 14:53.79
145 J.D. Fette Hagens Berman Cycling Team Men 4 14:54.43
146 Sylvio Bravetti IJM.org Men 3 14:54.53
147 Ryan Dean IJM.org Men 3 14:54.61
148 Ryan Rickerts Fanatik Bike Co. Men 3 14:55.00
149 Bryen Graver Team Velo Men 3 14:55.43
150 Marty Houck First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:55.45
151 Nick Adsero Recycled Cycles Racing Men 3 14:55.64
152 Josh Simpson Recycled Cycles Racing Men 4 14:56.15
153 Ryan Anthony Lent Hagens Berman Cycling Team Men 3 14:57.00
154 Rolland Jurgens Cycle U Men 4 14:57.31
155 Tom BENCIVENGO Men 1-2 14:57.48
156 Steven Wilssens Wines of WA/Bikesale.com Men 3 14:57.57
157 Paul BERRY Unattached Master Men A/B 14:57.62
158 Ian Terry Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 14:58.06
159 Ryan Bibko First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 14:59.57
160 Trevor Kosa Unattached Men 1-2 14:59.76
161 Michael Spring Wines of WA/Bikesale.com Men 4 14:59.92
162 Brian Hall Lenovo Master Men A/B 15:00.00
163 Jenni Gaertner Riverstone Women's Racing Team Women 1-2 15:00.18
164 Chris Jackson Unattached Men 4 15:00.34
165 Jay Hilwig Garage Racing Master Men A/B 15:00.93
166 Ian Gerrish NWCC Master Men C/D 15:01.00
167 Mark Bales Wines of WA/Bikesale.com Men 3 15:01.00
168 Zach Jones First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 15:01.81
169 Dave Bishop Fanatik Bike Co. Master Men C/D 15:01.84
170 Mark Portin Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:01.93
171 Andrew BATES Turin bicyle Men 1-2 15:02.09
172 Aaron Levin Herriott Sports Performance Men 1-2 15:02.40
173 Zach McDonald Classic Cycles Men 4 15:02.46
174 Jason VanderSluis Arlberg Sports Master Men C/D 15:02.46
175 Adam Jablonski Recycled Cycles Racing Men 3 15:03.00
176 Joseph Wasikowski Hagens Berman Cycling Team Men 3 15:03.21
177 James Wells NWCC Master Men C/D 15:03.25
178 Gary Hocking Cycle U Master Men C/D 15:03.68
179 Sean Phillips Lakemont Cycling Club Master Men C/D 15:03.89
180 Joel K Jones Baddlands Cycling Club Master Men C/D 15:03.96
181 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women 1-2 15:04.03
182 Steve Zeliadt Starbucks Cycling Men 3 15:04.53
183 Taylor Pilant VegHeadEd.com/MGC Men 4 15:04.85
184 Jeff J Dunn IJM.org Men 3 15:04.90
185 Michael Armfield Caffe Appassionato Cycling Men 3 15:05.50
186 Eric Davis Lenovo Master Men A/B 15:05.79
187 Jeff Gaeckle The Valley Athletic Club/CBC Racing Men 4 15:06.90
188 Chris Adolf Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:07.32
189 Cheryl Thonney Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women 1-2 15:07.64
190 Tom Donohue Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:08.15
191 Jesse Agner NRO Men 4 15:08.15
192 Jessica Cutler Cucina Fresca Cycling Team Women 3 15:08.51
193 Gordon ROSS Escape Velocity/dEVo Men 3 15:09.59
194 Nathan Bannerman Hagens Berman Cycling Team Men 4 15:10.46
195 Chris Worsfold Team Coastal Men 1-2 15:11.28
196 R. Scott Telford Wines of WA/Bikesale.com Master Men C/D 15:11.95
197 Dan Runhaar ByrneInvent Men 5 15:12.59
198 Travis Monroe Vertical Earth Men 4 15:12.95
199 Logan Owen Hagens Berman Cycling Team Men 3 15:13.45
200 Brad Lamkin Garage Racing Master Men A/B 15:15.00
201 Max O'Neal Wines of WA/Bikesale.com Men 4 15:15.26
202 Bart Heer Starbucks Cycling Master Men C/D 15:15.32
203 Annette Williams Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women 1-2 15:15.81
204 Tim Kibler Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:16.07
205 Will Fernyhough ByrneInvent Master Men C/D 15:16.09
206 Ryan Gist IJM.org Men 3 15:16.65
207 Joe Holmes Ohio Inmate Reformers Master Men A/B 15:16.75
208 Colin Westbrook Gin Optics Cycling Men 1-2 15:17.09
209 Jon Parkinson First Rate Mortgage Cycling Team Men 5 15:17.21
210 Kevin Dimichel The Valley Athletic Club/CBC Racing Men 4 15:18.09
211 Conor Klupar Rad Racing NW/Hagens Berman Men 4 15:18.93
212 Scott Carlyle First Rate Mortgage Cycling Team Men 4 15:19.28
213 Ryan -time cut OLSON Campione-Ratcliff Men 1-2 15:19.31
214 Brian Wentz The Valley Athletic Club/CBC Racing Master Men C/D 15:19.54
215 Tom Volk L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Master Men A/B 15:19.64
216 Wes Wahlin Starbucks Cycling Men 3 15:19.71
217 John Rodgers Old Town Bicycle Men 4 15:20.10
218 Marshall Will NWCC Master Men C/D 15:20.23
219 Kristine Brynjolfson Westwood Cycle/Cannondale Women 1-2 15:20.28
220 Brandon Bartell Wines of WA/Bikesale.com Men 5 15:20.34
221 David Kirske, Jr. Rad Racing NW/Hagens Berman Men 4 15:20.84
222 Mike Schwindeller Wines of WA/Bikesale.com Men 3 15:20.90
223 Robbin Goldfoos First Rate Mortgage Cycling Team Master Men C/D 15:21.20
224 Jake Maedke Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Men 4 15:22.46
225 Larry Baker Old Town Bicycle Master Men C/D 15:22.60
226 Austin Clevenger Rad Racing NW/Hagens Berman Men 4 15:24.14
227 Richie Strong Native Planet Men 4 15:24.32
228 Chris Broyles Unattached Master Men C/D 15:24.79
229 Kyle Brown-Wollin Unattached Men 5 15:24.84
230 Dan Cantalini Cycle Therapy/4 Corners Racing Men 5 15:25.07
231 Mike Rogers Wines of WA/Bikesale.com Master Men A/B 15:25.15
232 Michael Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Master Men C/D 15:25.32
233 J. Juelis Joe Bar Racing Master Men C/D 15:25.48
234 Lisa Howard Escape Velocity/dEVo Women 1-2 15:25.93
235 Michael Prater Hagens Berman Cycling Team Men 4 15:26.15
236 James Beieler Fanatik Bike Co. Master Men A/B 15:26.67
237 Brian Gore Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:26.75
238 Brian Tucker Starbucks Cycling Men 4 15:26.89
239 Randy Olson Fanatik Bike Co. Master Men C/D 15:28.87
240 Forrest Murphy Second Ascent Men 4 15:28.96
241 Warren Atkey Wines of WA/Bikesale.com Master Men A/B 15:29.06
242 Jadine Rolcik Team Group Health Women 1-2 15:29.34
243 Joseph Ecker Unattached Master Men A/B 15:30.00
244 Brian Cole ByrneInvent Master Men C/D 15:31.98
245 Ken Adkins Baddlands Cycling Club Master Men C/D 15:32.03
246 Gina Kavesh Wines of WA/Bikesale.com Women 1-2 15:33.10
247 Mark Dormer Escape Velocity/dEVo Men 3 15:33.32
248 Brian Bolin Dewars Racing Team Master Men C/D 15:34.14
249 Curtis Jung Escape Velocity/dEVo Men 3 15:34.18
250 Andy Miller Unattached Men 5 15:34.46
251 Scott Larson Capitol Velo Men 3 15:34.71
252 Maurice WORSFOLD Team Coastal Men 1-2 15:34.89
253 Jeff Rasor Unattached Men 4 15:35.00
254 Steven Williams Recycled Cycles Racing Men 3 15:35.75
255 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team Men 3 15:35.85
256 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men C/D 15:36.45
257 Steve Poulter Branford Bike Master Men C/D 15:36.98
258 Brian Wachlarz Recycled Cycles Racing Men 3 15:38.10
259 Steve Atrosh Unattached Men 5 15:38.35
260 Rob Polasek Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:38.48
261 Chad Richmond Unattached Men 5 15:38.96
262 Stefan McPherson NRC/Kona Master Men C/D 15:39.71
263 John Merrill Garage Racing Master Men A/B 15:39.76
264 Mark Taylor Starbucks Cycling Men 4 15:40.62
265 Michael Van Dijken Hagens Berman Cycling Team Men 5 15:40.89
266 Nathan Herrmann First Rate Mortgage Cycling Team Men 4 15:41.03
267 Phillip Somers L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Men 4 15:42.48
268 Erik Busse Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:42.60
269 Julia GARNET Unattached Women 3 15:42.84
270 John MCDANIEL Men 1-2 15:43.06
271 Ian Wright Unattached Master Men C/D 15:43.65
272 Colin Krebsbach ASC Racing/Redline Men 4 15:43.71
273 Heather Lang Wines of WA/Bikesale.com Women 3 15:43.89
274 Alex Farnand Hagens Berman Cycling Team Men 3 15:45.40
275 Don Stimson Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 15:45.62
276 Darren Marino WWU Cycling Team Men 3 15:45.64
277 Steve Rapp L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Master Men C/D 15:46.45
278 Bob Ludeman Lenovo Master Men A/B 15:47.21
279 Audrey Brown Team S&M Young Guns Women 3 15:47.65
280 Toby Peterson Cycle Therapy/4 Corners Racing Master Men C/D 15:48.00
281 Fergus Lavelle Escape Velocity/dEVo Men 5 15:48.34
282 Kenton Berg Caffe Appassionato Cycling Master Men C/D 15:48.40
283 Wesley Furlong University of Montana Cycling Men 5 15:48.45
284 Casey O'Keefe Fanatik Bike Co. Master Men C/D 15:50.31
285 Christian Kittelson Starbucks Cycling Men 4 15:50.53
286 Liga Mezaraups Starbucks Cycling Women 3 15:50.89
287 Peter Rouse Starbucks Cycling Master Men C/D 15:51.10
288 Sarah Clark Allen The Valley Athletic Club/CBC Racing Women 3 15:51.89
289 Ryan NEWSOME Local Ride Racing Men 4 15:54.40
290 Mike CHARUK Team Whistler Master Men C/D 15:55.45
291 Carl Lenaburg Unattached Master Men C/D 15:55.70
292 Scott Ramsey Master Men C/D 15:56.64
293 Bailey Hauswurz Cucina Fresca Cycling Team Men 4 15:56.89
294 Jim Flynn Old Town Bicycle Master Men A/B 15:56.95
295 Shannon Maris ASC Racing/Redline Men 3 15:57.70
296 David Iannotti Wines of WA/Bikesale.com Men 1-2 15:58.14
297 Rich Neves Wines of WA/Bikesale.com Men 4 15:58.31
298 Brian Wright Unattached Men 4 15:58.73
299 Mike Doherty Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 16:00.73
300 Avi Mahan ASC Racing/Redline Men 4 16:00.79
301 Lee Smith Team Group Health Women 3 16:02.17
302 Doran Bastin Second Ascent Men 5 16:02.26
303 Harry Pepe III Wines of WA/Bikesale.com Men 3 16:02.43
304 Matt Molzan Old Town Bicycle Men 4 16:02.92
305 Robert Campbell The Valley Athletic Club/CBC Racing Men 1-2 16:03.18
306 Jason Bavuso Joe Bar Racing Master Men C/D 16:04.68
307 Joseph Skokan Wines of WA/Bikesale.com Men 5 16:04.87
308 Kevin Speltz Recycled Cycles Racing Men 5 16:05.85
309 Shannon Payne Wines of WA/Bikesale.com Women 3 16:05.85
310 Mike Hainsworth Benaroya Research Institute Master Men A/B 16:06.00
311 Liz Marzolf Starbucks Cycling Women 3 16:07.54
312 Marty Sparks Second Ascent Men 4 16:08.03
313 Alex Springer Rad Racing NW/Hagens Berman Men 5 16:08.53
314 Matthew Clark Joe Bar Racing Master Men C/D 16:08.93
315 David Ingham Unattached Men 5 16:09.70
316 Mark Follmer Cycle Therapy/4 Corners Racing Master Men C/D 16:10.20
317 Jennifer WOLOWIC Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 16:10.42
318 Bill Zimmermann Cucina Fresca Cycling Team Master Men C/D 16:10.95
319 Heidi Copes van Hasselt Wines of WA/Bikesale.com Women 3 16:11.35
320 Amara Boursaw Gregg's Trek Racing Team Women 1-2 16:12.15
321 MaryMargaret Bowmer Fanatik Bike Co. Women Cat 4 16:13.92
322 Kathleen Taylor Unattached Women Cat 4 16:14.82
323 Putter Scott Momentum Sports Training Master Men C/D 16:14.87
324 Jerry Cutright ASC Racing/Redline Master Men C/D 16:15.18
325 Garth Billstin First Rate Mortgage Cycling Team Men 3 16:15.21
326 Clinton Anderson First Rate Mortgage Cycling Team Men 4 16:15.71
327 David Giraud Caffe Appassionato Cycling Men 3 16:16.21
328 Michelle Kautzmann The Valley Athletic Club/CBC Racing Women 3 16:16.82
329 Tyler Miller Unattached Men 5 16:16.82
330 Wes VIERA Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men 4 16:16.90
331 Qayam Jetha Aviawest Men 4 16:17.23
332 Shoshauna Laxson Local Ride Racing Women 1-2 16:17.43
333 Corey Nunlist The Valley Athletic Club/CBC Racing Men 4 16:19.92
334 Bruce Roberts Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men 5 16:20.31
335 Alec Moorman Wines of WA/Bikesale.com Men 3 16:21.00
336 Herb Brooks Vivere Forte Master Men C/D 16:21.26
337 Cathy Varland IJM.org Women 3 16:22.28
338 Dave Brooks Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 16:22.70
339 Cole Cutright ASC Racing/Redline Men 4 16:23.09
340 Lucy Cutler Cucina Fresca Cycling Team Women 3 16:23.28
341 Barbara Wilkie Starbucks Cycling Women Cat 4 16:23.48
342 Susanne Smith Cycle Therapy/4 Corners Racing Women Cat 4 16:24.79
343 Gary Johnson Old Town Bicycle Men 5 16:25.15
344 Steve Thompson Wines of WA/Bikesale.com Master Men C/D 16:25.39
345 Kristina Bajema Wines of WA/Bikesale.com Women 3 16:25.48
346 Phillip Burger Viking Sport Seattle/Zoka Master Men C/D 16:25.73
347 Christine Chang Wines of WA/Bikesale.com Women 3 16:25.98
348 Ryan Tilley Hagens Berman Cycling Team Men 5 16:26.01
349 Leah Kirchmann Manitoba Women 1-2 16:26.50
350 Anthony Stephens Cucina Fresca Cycling Team Men 4 16:26.64
351 Tom Schwiesow Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Master Men C/D 16:26.96
352 Jessica Hayden-Spear Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 16:27.54
353 Michael Skinner Master Men C/D 16:28.82
354 Andrew KERR Local Ride Racing Men 4 16:29.00
355 Beth Graff Team Group Health Women 3 16:29.56
356 Michael Wasserman Lenovo Men 3 16:29.76
357 Dana Lis Westwood Cycle/Cannondale Women 1-2 16:29.76
358 Carsten Croff Unattached Men 5 16:30.00
359 Ken Dammand Benaroya Research Institute Master Men A/B 16:30.40
360 John Hill Unattached Men 4 16:30.76
361 Chelsea Bilsbarrow Local Ride Racing Women 1-2 16:31.62
362 Terence AuYeung Lenovo Men 4 16:31.70
363 Joe MORRSSETTE Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men 5 16:31.71
364 Sarah Luce Starbucks Cycling Women Cat 4 16:33.04
365 Rachel Hong Team Group Health Women Cat 4 16:33.76
366 Brandee Era-Miller The Valley Athletic Club/CBC Racing Women Cat 4 16:34.21
367 Jeff Cox Second Ascent Men 5 16:34.35
368 Jill Talcott Starbucks Cycling Women Cat 4 16:34.71
369 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 16:35.71
370 Nicholas Bird Escape Velocity/dEVo Men 5 16:36.42
371 Dan Arildson First Rate Mortgage Cycling Team Men 5 16:36.98
372 Jon Carignan Cycle U Men 5 16:37.89
373 Chris Artt Unattached Men 4 16:38.17
374 Stephen Berard Wines of WA/Bikesale.com Men 4 16:39.10
375 Sarah McMillan Chicks Cycling Women 3 16:39.45
376 Christina Solheim Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Women Cat 4 16:39.59
377 Patti Dobrowolski Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 16:40.51
378 Greg Miller Hagens Berman Cycling Team Men 1-2 16:40.65
379 John McMahon Cycle Therapy/4 Corners Racing Master Men C/D 16:40.70
380 Jesse Opp Gregg's Trek Racing Team Women Cat 4 16:40.84
381 Paul Camera Starbucks Cycling Master Men C/D 16:40.98
382 Eden Palmer Team Group Health Women 3 16:42.93
383 Brian Snyder IJM.org Men 3 16:42.93
384 Rachel Canning Escape Velocity/dEVo Women 1-2 16:45.31
385 LB Kregenow Team Group Health Women Cat 4 16:45.71
386 Anne Gerard Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 16:46.60
387 Bronwyn Hayworth Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 4 16:46.65
388 Trevor PEARSON Escape Velocity/dEVo Junior Men C 16:47.00
389 Darol Tuttle Starbucks Cycling Master Men C/D 16:47.06
390 Sara Laliberte Westwood Cycle/Cannondale Women 1-2 16:49.21
391 Peter Nelson Joe Bar Racing Men 5 16:49.75
392 Juliana NOWLAN Unattached Women Cat 4 16:49.76
393 Jed Barden Cycle U Men 5 16:49.85
394 Joel T Jones Old Town Bicycle Men 5 16:49.87
395 Jennifer Hamilton Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 16:50.92
396 Mikal Norman First Rate Mortgage Cycling Team Men 5 16:51.34
397 Brad Loetel Cucina Fresca Cycling Team Men 5 16:51.96
398 Ian Baldwin Unattached Men 5 16:58.00
399 Kimberly Turner Seattle Pacific University Women 3 16:58.68
400 Scott Holmgren Unattached Master Men C/D 16:59.06
401 Sarah Nathan Westwood Cycle/Cannondale Women 3 17:01.53
402 Joe Jamison Fanatik Bike Co. Men 4 17:03.25
403 Nicole Connor Fanatik Bike Co. Women Cat 4 17:03.78
404 Stephanie Werts The Valley Athletic Club/CBC Racing Women Cat 4 17:04.28
405 Irena Netik Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 17:04.34
406 Don Miller Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men 5 17:05.65
407 Camille Nonis Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 17:08.76
408 Robert Evans Bicycle Centers/Collision 1 Racing Team Men 5 17:09.71
409 Brian Houck Unattached Men 5 17:09.93
410 Marc Schwartz Husky Cycling Men 4 17:11.32
411 Karen Wilkinson Team Group Health Women Cat 4 17:13.00
412 Charles Caswell Starbucks Cycling Master Men C/D 17:14.51
413 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 17:15.71
414 Pam Massey Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 17:16.20
415 Tammy Meehan Team Kenda Women 3 17:17.43
416 Karen Blankenship Team Group Health Women Cat 4 17:17.68
417 Kirstin Sandaas Team Group Health Women Cat 4 17:18.06
418 Sabrina Hirsch Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 17:19.26
419 Jared Fontenot Unattached Men 5 17:20.64
420 Michael Payne Old Town Bicycle Master Men C/D 17:20.81
421 Sara Rades Rhodes Team Group Health Women Cat 4 17:21.06
422 Kate RONKAIMEN Starbucks Cycling Women Cat 4 17:23.18
423 Judy Wexler Team Group Health Women 3 17:23.98
424 Nancy Lockett Starbucks Cycling Women Cat 4 17:25.23
425 Donovan BENSON Rad Racing NW/Hagens Berman Men 5 17:27.90
426 Brad Glaberson Cucina Fresca Cycling Team Men 5 17:27.95
427 Jennifer Gerth Westwood Cycle/Cannondale Women 3 17:29.68
428 Karen WATSON Glotman Simpson Cycling Women 1-2 17:33.82
429 Candace Parchen Team Group Health Women Cat 4 17:35.46
430 Sara Youmans Junior Women C 17:37.06
431 Courtenay McFadden WWU Cycling Team Women Cat 4 17:37.18
432 Bruce Penner Unattached Men 5 17:37.32
433 Katy Hayes Starbucks Cycling Women Cat 4 17:38.29
434 David O'Brien Rad Racing NW/Hagens Berman Junior Men C 17:40.53
435 Jamie Vanek Wines of WA/Bikesale.com Master Men C/D 17:40.75
436 Angela Cudone-Sheridan Starbucks Cycling Women Cat 4 17:43.26
437 Rachel Hoar Unattached Women Cat 4 17:43.37
438 Liisa INGIMUNDSON Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 17:43.60
439 Christina Norwich First Rate Mortgage Cycling Team Women 3 17:45.31
440 Andrew EASLEY Unattached Men 4 17:49.10
441 Andy Rosser The Valley Athletic Club/CBC Racing Master Men C/D 17:50.60
442 Jitka Cole Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women 3 18:04.46
443 Larisa Wade Rad Racing NW/Hagens Berman Women Cat 4 18:13.75
444 Jackie B Craver Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 18:17.84
445 Laura Fife Starbucks Cycling Women Cat 4 18:17.87
446 David SPANGENBERG Unattached Men 5 18:22.04
447 Eryn Maris ASC Racing/Redline Women Cat 4 18:39.14
448 Ali Dennison Team Group Health Women Cat 4 18:39.68
449 Christine Neumiller The Valley Athletic Club/CBC Racing Women Cat 4 18:45.17
450 Johanna HALLAS Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 18:47.15
451 Kevin Noiles Trek/Red Truck/PB Mosiac Men 1-2 18:57.59
452 Julie Houck First Rate Mortgage Cycling Team Women Cat 4 19:02.84
453 Monika OWCZAREK Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 19:03.20
454 Harrison Devine Rad Racing NW/Hagens Berman Junior Men C 19:14.87
455 Alex Watt ASC Racing/Redline Junior Men C 19:16.76
456 Jen BRUMMITT Escape Velocity/dEVo Women Cat 4 19:20.57
457 Stephen HOWARD Unattached Men 4 19:31.85
458 Jennifer (time cut) KOHM Glotman Simpson Cycling Women 3 19:41.03
459 Evan Geary ASC Racing/Redline Junior Men D 19:53.68
460 Andrea Casebolt H&R Block/KONA Junior Women C 19:54.18
461 Tyler Daniel ASC Racing/Redline Junior Men D 20:22.71
462 Alexander West Unattached Junior Men D 21:15.04
463 Jarrett Aregger ASC Racing/Redline Junior Men D 21:51.07
464 Mark Daniel Unattached Men 5 21:53.21
465 Henry GEARY ASC Racing/Redline Junior Men D 23:27.21
466 Aaron Watt ASC Racing/Redline Junior Men D 25:52.09
467 Naomi Cooper Escape Velocity/dEVo Women 1-2 27:12.07
468 Ben Corwin Rad Racing NW/Hagens Berman Men 4 34:03.82