Yakima Canyon State Individual TT Championships: Combined

Yakima, WA
July 12, 2009

Part of the Yakima Canyon State Individual TT Championships

Updated September 10, 2015 at 6:32 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Max O'Neal Wines of WA/Bikesale.com Junior C Men 0:14:00.03
2 Luke Feasline Vertical Earth Junior C Men 0:16:41.78
3 Logan Feasline Vertical Earth Junior D Men 0:16:56.91
4 Alexander West Cycle Tuesday Junior D Men 0:18:10.50
5 Brett Bass Excel Sports Boulder Junior C Men 0:18:36.54
6 Jacob Szendre Szendre Junior D Men 0:20:34.79
7 Erik Philipson ASC Racing/Redline Junior D Men 0:22:00.43
8 Sam McHale 20/20 Fuel Junior D Men 0:22:30.43
9 Colby Wait-Molyneux North River Racing Junior B Men 0:30:27.05
10 Gabe Watson-Norris Rad Racing NW/Hagens Berman Junior A Men 0:32:23.17
11 Joseph Szendre Szendre Junior B Men 0:33:00.58
12 Kyle Brown-Wollin Unattached Junior A Men 0:33:39.26
13 Sam Johnson Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 0:53:02.56
14 David Zimbelman ZteaM Master Men D 0:53:06.97
15 Michael Emde EmdeSports.com/Fitness Fanatics Master Men A 0:54:19.44
16 Kyle Farrell Garage Racing Men Cat 1-2 0:54:39.69
17 James Stangeland Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 0:55:13.17
18 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 1-2 0:55:21.33
19 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 0:56:19.80
20 Michael Fadich Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Master Men C 0:56:30.64
21 Max Coleman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Master Men B 0:56:36.08
22 Rainer Leuschke Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Master Men C 0:56:36.26
23 Todd Gallaher AVA/CounterBalance Bicycles Master Men A 0:56:42.98
24 Mike Burdo Garage Racing Master Men D 0:56:50.19
25 David Richter HSP Men Cat 1-2 0:56:50.47
26 Aaron Berntson Garage Racing Master Men B 0:56:55.36
27 Anthony Dickson Second Ascent Master Men B 0:57:03.96
28 Keith Faretra First Rate Mortgage Cycling Team Men Cat 3 0:57:22.13
29 Brent Carlson Garage Racing Men Cat 1-2 0:57:22.64
30 Phil Spencer Unattatched Men Cat 4-5 0:57:26.43
31 Alex Rosenast Garage Racing Men Cat 3 0:57:26.69
32 Michael Hansen Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers) Master Men D 0:57:33.57
33 Robert Campbell The Valley Men Cat 1-2 0:57:38.16
34 John McHale 20/20 Fuel Master Men C 0:57:52.00
35 David Salo Second Ascent Men Cat 4-5 0:57:57.35
36 Alistair Leigh IJM.org Master Men B 0:58:07.19
37 Paul Mernaugh Benaroya Research Institute Master Men D 0:58:09.76
38 Greg Carter Second Ascent Master Men B 0:58:10.27
39 Tom Potter The Valley Ahtletic Club Master Men D 0:58:18.31
40 Cole Meckle Cucina Fresca Cycling Team Master Men B 0:58:18.31
41 David Treadwell Unaffiliated Men Cat 4-5 0:58:21.64
42 Christian Clerc W-A-R Master Men D 0:58:22.39
43 Scott Buzan Spokane Rocket Velo Men Cat 4-5 0:58:28.96
44 Alastair Lockett IJM.org Master Men D 0:58:34.70
45 Scott Torkelson Old Town Bicycle Master Men D 0:58:46.45
46 Rolland Jurgens Cycle U Men Cat 4-5 0:58:47.95
47 Rick Uhlrich Arlberg Sports Master Men C 0:58:49.75
48 Richard Williamson Fanatik Bike Co. Master Men D 0:58:51.73
49 Alex Telitsine IJM.org Men Cat 3 0:59:04.38
50 Todd Strahm Arlberg Sports Master Men B 0:59:07.52
51 Chad Clarke Fanatik Bike Co. Master Men B 0:59:08.55
52 Tricia Bailey Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2 0:59:13.59
53 John O'Donnell Gin Optics Cycling Men Cat 1-2 0:59:17.61
54 Jon Peterson ByrneInvent Master Men D 0:59:41.42
55 Jim Stefanoff EmdeSports.com/Fitness Fanatics Master Men C 0:59:41.44
56 Steve Matson Old Town Bicycle Master Men C 1:00:08.82
57 Colin Gibson Hagens Berman Cycling Team Men Cat 1-2 1:00:13.50
58 Dave Ryan Fitzgeralds Bicycles Master Men C 1:00:20.24
59 Matt Heck Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 3 1:00:22.28
60 Daniel Studley NRC/Kona Men Cat 3 1:00:24.02
61 Eric Schuman Lenovo Men Cat 1-2 1:00:24.03
62 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2 1:00:28.35
63 Andy Luhn Benaroya Research Institute Master Men B 1:00:29.31
64 Dan Peterson Second Ascent Master Men C 1:00:36.83
65 Greg Luther The Valley Master Men C 1:00:38.99
66 Corrie Martin IJM.org Master Men D 1:00:47.78
67 Sandy Poulson Chinook Tri Cities Men Cat 3 1:01:07.90
68 Jim Washburn Excel Sports Boulder Master Men D 1:01:12.09
69 Eric Redrup Der Sportsmann Master Men C 1:01:12.39
70 Brad Laesch Apex Racing Team Master Men B 1:01:15.25
71 Mike Smith Cycle Therapy/4 Corners Racing Men Cat 4-5 1:01:35.20
72 Dave Reed Apex Racing Team Master Men C 1:01:35.23
73 John Meehan Bissell Elite Masters Master Men A 1:01:38.02
74 John O'Brien ZteaM Master Men D 1:01:39.51
75 Mauro Felizia War Master Men C 1:01:41.26
76 Cheryl Thonney Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2 1:01:45.43
77 Jason VanderSluis Arlberg Sports Master Men C 1:01:45.99
78 John Kodin Fanatik Bike Co. Master Men D 1:01:47.91
79 Lise Grace Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2 1:01:54.06
80 James Dahl Wenatchee Valley Velo Men Cat 4-5 1:01:54.27
81 Ted Chauvin Lenovo Master Men B 1:02:07.01
82 Annette Williams Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Women Cat 1-2 1:02:07.93
83 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling Master Men C 1:02:08.49
84 Sally Fraser Hagens Berman Cycling Team Women Cat 3 1:02:10.28
85 Jim Holbrooks The Valley Ahtletic Club Master Men D 1:02:24.61
86 Lisa Dunnwald Team Group Health Women Cat 1-2 1:02:32.73
87 Sean Matt Hagens Berman Cycling Team Men Cat 3 1:02:38.61
88 Kari Studley Velo Bella-Kona Women Cat 1-2 1:02:38.89
89 Jadine Rolcik Team Group Health Women Cat 1-2 1:02:51.05
90 John Bove Apex Racing Team Master Men B 1:03:07.31
91 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team Men Cat 4-5 1:03:25.66
92 J-M Storton uh oh Men Cat 4-5 1:03:34.59
93 Gina Kavesh Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 1-2 1:03:43.69
94 Ron Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Men Cat 4-5 1:03:44.90
95 Sonia Tonnemaker Unattached Master Women B 1:03:49.89
96 Richard Daifuku First Rate Mortgage Cycling Team Master Men D 1:03:50.12
97 Robyn Poulson Chinook Tri Cities Women Cat 3 1:03:52.01
98 Ryan Reisbick Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 1:03:57.23
99 John Striker NA Men Cat 4-5 1:04:10.54
100 Kyle Unruh Men Cat 4-5 1:04:51.97
101 Sile Kiernan IJM.org Women Cat 3 1:05:12.35
102 Burton Palmer Second Ascent Master Men C 1:05:22.27
103 Larry Baker Old Town Bicycle Men Cat 4-5 1:05:32.26
104 Joseph Kline Chinook Cycling Club of Yakima Men Cat 4-5 1:05:45.33
105 Larry Mattson Canyon Crusher Men Cat 4-5 1:05:45.46
106 Heather Lang Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 3 1:05:47.45
107 Christine Chang Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 3 1:05:58.91
108 Shannon Payne Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 3 1:06:00.93
109 Craig Groendyke Chinook Cycling Club - Tri-Cities Master Men D 1:06:06.20
110 scott ryman even the mts will praise his name Master Men D 1:06:13.24
111 Kathleen Taylor Team Group Health Women Cat 3 1:06:17.73
112 Barbara Wilkie Starbucks Cycling Women Cat 4 1:06:21.00
113 Carol Johnson Team Group Health Master Women A 1:06:24.25
114 Dan Cantalini Cycle Therapy - 4 Corners Cycling Men Cat 4-5 1:06:41.88
115 Beth Graff Team Group Health Master Women B 1:06:55.52
116 Steve Rapp L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers Master Men D 1:06:56.56
117 Mark A Thompson Cycle U Men Cat 4-5 1:06:59.61
118 Alison Howard IJM.org Master Women A 1:07:16.98
119 Tricia Sandstrom Team Group Health Women Cat 1-2 1:07:18.06
120 Loren Szendre Szendre Men Cat 4-5 1:07:18.70
121 Erik Hundley Unattached Men Cat 4-5 1:07:23.12
122 Jim Sproull Unattached Master Men D 1:07:46.60
123 Shannon Moyer Chinook Cycling Club of Yakima Women Cat 4 1:07:52.76
124 Susanne Smith Cycle Therapy/4 Corners Racing Women Cat 4 1:08:13.43
125 John Merrill Garage Racing Men Cat 3 1:08:43.50
126 Heidi Gaertner Team Group Health Women Cat 4 1:08:53.10
127 Eden Palmer Team Group Health Master Women A 1:09:06.21
128 Lori Selby Chinook Cycling Club of Yakima Master Women A 1:09:28.91
129 Dan Bass Excel Sports Boulder Master Men C 1:09:36.59
130 Tamara Donnelly-Glass Team Group Health Master Women A 1:09:53.87
131 Timothy Van Mouwerik Wines of WA/Bikesale.com Master Men D 1:09:57.99
132 Mark Taylor Starbucks Cycling Men Cat 4-5 1:09:58.18
133 Jennifer Hamilton Bikesale,com Master Women B 1:10:11.45
134 Pam Massey Wines of WA/Bikesale.com Women Cat 4 1:10:29.46
135 Jeffrey Patterson Old Town Bicycle Master Men D 1:10:33.77
136 Nancy Lockett Starbucks Cycling Master Women B 1:10:42.85
137 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team Master Men D 1:11:16.51
138 Andrew Williams Old Town Bicycle Men Cat 4-5 1:11:52.16
139 Amanda McNabb Team Group Health Women Cat 4 1:12:01.63
140 DL Byron DL Byron Master Men A 1:12:52.63
141 Carly Tu Cucina Fresca Cycling Team Women Cat 4 1:13:39.21
142 Angela Cudone-Sheridan Starbucks Cycling Master Women B 1:13:44.75
143 Mike Purfield Apex Racing Team Men Cat 4-5 1:15:08.75
144 Deborah Ladd Team Group Health Master Women B 1:17:22.85
145 Brian Kulik Unattached Master Men C 1:24:36.48
146 David Acheson Speedbump Racing Master Men C 1:24:52.36