EmdeSports.com/Fitness Fanatics

Event Category Name
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Bruce KUEST
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack David Mahelona
8 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Tim MORAN
2 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Chris LUTHER
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Stephen WILLIS
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Annie Warner
1 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Travis COLEMAN
88 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Annie Warner
76 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Larry Adams
37 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Travis COLEMAN
36 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Stephen WILLIS
19 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined David Orr
39 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Jesse Ayotte
8 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Kevin Bradford-Parish
4 Mt Spokane Hill Climb: Combined Combined Michael Emde
1 Mt Spokane Hill Climb Women 4 Annie Warner
11 Mt Spokane Hill Climb Masters 50+ Larry Adams
8 Mt Spokane Hill Climb Masters 40+ Travis COLEMAN
7 Mt Spokane Hill Climb Masters 40+ Stephen WILLIS
6 Mt Spokane Hill Climb Men 4-5 David Orr
5 Mt Spokane Hill Climb Men 3 Jesse Ayotte
7 Mt Spokane Hill Climb Men 1-2 Kevin Bradford-Parish
4 Mt Spokane Hill Climb Men 1-2 Michael Emde
11 Twilight Series - Liberty Lake Criterium C Pack David Mahelona
8 Twilight Series - Liberty Lake Criterium C Pack Pete Fisch
6 Twilight Series - Liberty Lake Criterium C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Liberty Lake Criterium B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Liberty Lake Criterium B Pack Annie Warner
3 Twilight Series - Liberty Lake Criterium A Pack Kevin Bradford-Parish
11 Twilight Series - Williams Lake C Pack Bruce KUEST
11 Twilight Series - Williams Lake C Pack Pete Fisch
8 Twilight Series - Williams Lake C Pack David Mahelona
6 Twilight Series - Williams Lake C Pack Tim MORAN
11 Twilight Series - Williams Lake B Pack Larry Adams
9 Twilight Series - Williams Lake B Pack David Orr
3 Twilight Series - Williams Lake B Pack Annie Warner
11 Twilight Series - Williams Lake A Pack Jeff Koncz
6 Twilight Series - Williams Lake A Pack Nick Ranson
4 Twilight Series - Williams Lake A Pack Kevin Bradford-Parish
3 Twilight Series - Williams Lake A Pack Travis COLEMAN
13 Twilight Series - Steptoe Butte C Pack David Mahelona
10 Twilight Series - Steptoe Butte C Pack Brian Gavin
4 Twilight Series - Steptoe Butte C Pack Pete Fisch
14 Twilight Series - Steptoe Butte B Pack Larry Adams
3 Twilight Series - Steptoe Butte B Pack Annie Warner
2 Twilight Series - Steptoe Butte B Pack David Orr
DNF Liberty Road Race Master Men 50+ Brian Gavin
DNF Liberty Road Race Master Men 50+ David Mahelona
16 Liberty Road Race Master Men 50+ Larry Adams
14 Liberty Road Race Master Men 50+ Tim MORAN
10 Liberty Road Race Master Men 40+ Bruce KUEST
5 Liberty Road Race Men Cat 4-5 David Orr
6 Liberty Road Race Men Cat 1-2 Jeff Koncz
3 Liberty Road Race Men Cat 1-2 Michael Emde
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Bruce KUEST
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Brian Gavin
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
9 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack David Mahelona
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Annie Warner
1 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
5 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jeff Koncz
10 Whitworth Criterium Masters Men 50+ Frank Moreland
9 Whitworth Criterium Masters Men 50+ Brian Gavin
8 Whitworth Criterium Masters Men 50+ David Mahelona
7 Whitworth Criterium Masters Men 50+ Howard HAMBY
4 Whitworth Criterium Masters Men 50+ Larry Adams
DNF Whitworth Criterium Men Cat 4-5 Jason Remington
6 Whitworth Criterium Men Cat 3 Jesse Ayotte
7 Whitworth Criterium Men Cat 1-2 Jeff Koncz
4 Whitworth Criterium Men Cat 1-2 Michael Emde
10 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Howard HAMBY
8 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Anthony Moreland
6 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Pete Fisch
11 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack Annie Warner
11 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack David Orr
6 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack Stephen WILLIS
11 Twilight Series - Corsa Brutale A Pack Jeff Koncz
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
7 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Annie Warner
10 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
5 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Stephen WILLIS
6 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jeff Koncz
11 Twilight Series - Radiant Lake Criterium C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Radiant Lake Criterium C Pack Pete Fisch
8 Twilight Series - Radiant Lake Criterium C Pack Brian Gavin
4 Twilight Series - Radiant Lake Criterium C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Radiant Lake Criterium B Pack Larry Adams
5 Twilight Series - Radiant Lake Criterium A Pack Jeff Koncz
5 Capital Stage Race - GC Men 4 Jesse Ayotte
2 Capital Stage Race: Queen Stage Road Race Men 4 Jesse Ayotte
101 Capital Stage Race: Individual Time Trial: Combined Combined Jesse Ayotte
1 Capital Stage Race: Capital Criterium Men 4 Jesse Ayotte
14 Capital Stage Race: Individual Time Trial Men 4 Jesse Ayotte
1 Capital Stage Race: Capital Forest Road Race Men 4 Jesse Ayotte
8 Twilight Series - Champan lake (long) C Pack David Mahelona
7 Twilight Series - Champan lake (long) C Pack Pete Fisch
8 Cheney-Rock Lake Road Race Master Men 50+ David Mahelona
7 Cheney-Rock Lake Road Race Master Men 50+ Brian Gavin
5 Cheney-Rock Lake Road Race Masters Men 40+ Karen Armstrong
1 Cheney-Rock Lake Road Race Masters Men 40+ Travis COLEMAN
17 Cheney-Rock Lake Road Race Men Cat 4-5 David Orr
9 Cheney-Rock Lake Road Race Men Cat 4-5 Chris LUTHER
11 Cheney-Rock Lake Road Race Men Cat 1-2 Jeff Koncz
2 Cheney-Rock Lake Road Race Men Cat 1-2 Michael Emde
11 Twilight Series - Williams Lake C Pack David Mahelona
11 Twilight Series - Williams Lake C Pack Brian Gavin
11 Twilight Series - Williams Lake C Pack Pete Fisch
2 Twilight Series - Williams Lake B Pack Stephen WILLIS
11 Twilight Series - Williams Lake A Pack Jeff Koncz
8 Riverbend Criterium Master Men 50+ David Mahelona
7 Riverbend Criterium Master Men 50+ Brian Gavin
6 Riverbend Criterium Master Men 50+ Frank Moreland
4 Riverbend Criterium Master Men 50+ Larry Adams
1 Riverbend Criterium Masters Men 40+ Travis COLEMAN
20 Riverbend Criterium Men Cat 4-5 Anthony Moreland
4 Riverbend Criterium Men Cat 4-5 Jesse Ayotte
4 Riverbend Criterium Men Cat 1-2 Jerry Long
3 Riverbend Criterium Men Cat 1-2 Michael Emde
14 Spangle Time Trial Series: Combined Combined David Mahelona
13 Spangle Time Trial Series: Combined Combined Brian Gavin
7 Spangle Time Trial Series: Combined Combined Larry Adams
6 Spangle Time Trial Series: Combined Combined Kevin Geibel
3 Spangle Time Trial Series: Combined Combined Michael Emde
9 Spangle Time Trial Series Master Men 50-59 David Mahelona
8 Spangle Time Trial Series Master Men 50-59 Brian Gavin
2 Spangle Time Trial Series Master Men 50-59 Larry Adams
3 Spangle Time Trial Series Master Men 40-49 Kevin Geibel
1 Spangle Time Trial Series Men Cat 1-2 Michael Emde
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Brian Gavin
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Stephen WILLIS
8 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jeff Koncz
5 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jesse Ayotte
1 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Travis COLEMAN
8 Wenatchee Velo Omnium - Overall Women Cat 3 Karen Armstrong
DNF/DNS Wenatchee Velo Omnium - Road Race Women Cat 3 Karen Armstrong
DNF Wenatchee Velo Omnium - Ted Finegold Memorial Criterium Women Cat 3 Karen Armstrong
DNF/DNS Wenatchee Velo Omnium - Time Trial Women Cat 3 Karen Armstrong
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack David Mahelona
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
7 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Stephen WILLIS
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
7 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Chris LUTHER
5 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jeff Koncz
DNF Liberty Road Race Master Men 50+ David Mahelona
8 Liberty Road Race Master Men 50+ Brian Gavin
7 Liberty Road Race Master Men 50+ Larry Adams
1 Liberty Road Race Master Men 40+ Travis COLEMAN
10 Liberty Road Race Men 1 -2 Jeff Koncz
1 Liberty Road Race Men 1 -2 Michael Emde
14 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series: Combined Combined Brian Gavin
7 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series: Combined Combined Larry Adams
6 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series: Combined Combined Jeff Koncz
13 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series: Combined Combined Eve NELSON
6 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series Master Men 50-59 Brian Gavin
2 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series Master Men 50-59 Larry Adams
1 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series Cat 1-2 Men Jeff Koncz
1 SPANGLE TIME TRIAL SERIES: Spangle Time Trial Series Master Women 40-49 Eve NELSON
11 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Brian Gavin
11 Twilight Series - Corsa Brutale C Pack Pete Fisch
11 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack Larry Adams
6 Twilight Series - Corsa Brutale B Pack Chris LUTHER
22 Senior State Champ RR Vance Creek Men 1-2 Michael Emde
3 Masters and Jrs State RR Champ, Longbranch Master Women 35+ Cat 1-3 Karen Armstrong
1 Masters and Jrs State RR Champ, Longbranch Master Men 40-49 Cat 1-3 Michael Emde
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack David Mahelona
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Joel Wright
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
7 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Brian Gavin
6 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Anthony Moreland
1 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Michael Emde
11 Twilight Series - Chapman Lake (short) C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Chapman Lake (short) C Pack Anthony Moreland
9 Twilight Series - Chapman Lake (short) C Pack Pete Fisch
11 Twilight Series - Chapman Lake (short) B Pack Chris LUTHER
11 Twilight Series - Chapman Lake (short) B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Chapman Lake (short) A Pack Shawn Letson
247 Tour of Walla Walla: Time Trial: Combined Combined Jesse Ayotte
9 Tour of Walla Walla: Criterium Men Cat 4 Jesse Ayotte
27 Tour of Walla Walla: Time Trial Men Cat 4 Jesse Ayotte
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Joel Wright
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack David Mahelona
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Frank Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Anthony Moreland
11 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Howard HAMBY
8 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Brian Gavin
6 Twilight Series - Spokane County Raceway C Pack Pete Fisch
11 Twilight Series - Spokane County Raceway B Pack Larry Adams
11 Twilight Series - Spokane County Raceway A Pack Jeff Koncz
7 Ronde van Palouse Masters 50+ Larry Adams
6 Ronde van Palouse Masters 40+ Stephen Wills
4 Ronde van Palouse Masters 40+ Travis COLEMAN
DNF Ronde van Palouse Men Cat 4-5 Jesse Ayotte
4 Ronde van Palouse Men Cat 4-5 Conrad Band
7 Ronde van Palouse Men Cat 1-2 Jeff Koncz
2 Ronde van Palouse Men Cat 1-2 Michael Emde
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Women Cat 3 Karen Armstrong
25 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 50+ Cat 3-4-5 Leslie Schroll
21 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 50+ Cat 3-4-5 Larry Adams
33 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 40+ Cat 3-4-5 Bruce KUEST
16 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 40+ Cat 3-4-5 Chris LUTHER
14 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 40+ Cat 3-4-5 Kevin Geibel
4 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Master Men 40+ Cat 3-4-5 Travis COLEMAN
54 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 4-5 Brian Gavin
48 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 4-5 Deacon Band
23 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 4-5 JD Lopez
15 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 4-5 Conrad Band
12 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 4-5 Jesse Ayotte
7 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 1-2 Kevin Bradford-Parish
5 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 1-2 Paul Nelson
4 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 1-2 Jeff Koncz
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 1-2 Kris Stanton
1 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium - Overall Men Cat 1-2 Michael Emde
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Women Cat 3 Karen Armstrong
28 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Bruce KUEST
18 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Kevin Geibel
11 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Chris LUTHER
3 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Travis COLEMAN
24 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 4-5 Conrad Band
13 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 4-5 JD Lopez
7 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 1-2 Jeff Koncz
5 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 1-2 Kevin Bradford-Parish
4 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 1-2 Paul Nelson
3 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 1-2 Kris Stanton
1 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #2 Men Cat 1-2 Michael Emde
3 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Women Cat 3 Karen Armstrong
18 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Master Men 50+ Cat 3-4-5 Leslie Schroll
29 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Bruce KUEST
24 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Kevin Geibel
21 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Chris LUTHER
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Master Men 40+ Cat 3-4-5 Travis COLEMAN
47 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 4-5 Brian Gavin
37 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 4-5 JD Lopez
36 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 4-5 Deacon Band
11 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 4-5 Conrad Band
5 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 1-2 Paul Nelson
4 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 1-2 Jeff Koncz
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 1-2 Michael Emde
1 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Road Race #1 Men Cat 1-2 Kris Stanton
1 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Women Cat 3 Karen Armstrong
19 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Master Men 50+ Cat 3-4-5 Leslie Schroll
12 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Master Men 50+ Cat 3-4-5 Larry Adams
26 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Master Men 40+ Cat 3-4-5 Bruce KUEST
19 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Master Men 40+ Cat 3-4-5 Chris LUTHER
5 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Master Men 40+ Cat 3-4-5 Kevin Geibel
38 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Men Cat 4-5 Deacon Band
30 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Men Cat 4-5 JD Lopez
6 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Men Cat 4-5 Conrad Band
2 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Men Cat 1-2 Jeff Koncz
1 22nd Annual Frozen Flatlands Omnium: Frozen Flatlands - Time Trial Men Cat 1-2 Michael Emde
4 Skagit Valley TT: Combined Combined Michael Emde
3 Skagit Valley TT Men Cat 1-2 Michael Emde
13 Sequim Road Race #2 Men Cat 1-2 Michael Emde
12 Mason Lake Men Cat 1-2 Jeff Koncz
11 Mason Lake Men Cat 1-2 Paul Nelson
3 Mason Lake Men Cat 1-2 Michael Emde
29 Sequim Road Race #1 Men Cat 1-2 Jeff Koncz
24 Sequim Road Race #1 Men Cat 1-2 Kris Stanton
19 Sequim Road Race #1 Men Cat 1-2 Paul Nelson
15 Sequim Road Race #1 Men Cat 1-2 Michael Emde
27 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Frank Moreland
12 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Larry Adams
10 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Kevin Geibel
16 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Paul Nelson
15 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Jeff Koncz
1 Wawawai Landing 20K TT: Combined Combined Michael Emde
5 Wawawai Landing Grade Hill Climb Master Men 50+ Larry Adams
5 Wawawai Landing Grade Hill Climb Men Cat 1-2 Jeff Koncz
4 Wawawai Landing Grade Hill Climb Men Cat 1-2 Paul Nelson
3 Wawawai Landing Grade Hill Climb Men Cat 1-2 Kris Stanton
2 Wawawai Landing Grade Hill Climb Men Cat 1-2 Michael Emde
6 Wawawai Landing 20K TT Master Men 50+ Frank Moreland
1 Wawawai Landing 20K TT Master Men 50+ Larry Adams
6 Wawawai Landing 20K TT Men Cat 4-5 Kevin Geibel
3 Wawawai Landing 20K TT Men Cat 1-2 Paul Nelson
2 Wawawai Landing 20K TT Men Cat 1-2 Jeff Koncz
1 Wawawai Landing 20K TT Men Cat 1-2 Michael Emde